Фебруарско време нимало не радује воћаре у Србији. Кајсија и шљива су са цветањем пораниле 20 дана, а у марту су и оне касније сорте воћа, пораниле са вегетацијом.
„Ово време представља ризик по род, стрепимо од априлског мраза. Најопасније по биљку јесте када крене рана вегетација. Опасност од ране вегетације представља мраз. Климатске промене јасно утичу на принос. Претходних година имали смо проблема са раним цветањем, јер нам је априлски мраз уништио плод. Мраз не може да умањи плод, али га толико оштети да га на крају ни не буде.
Оно воће које успе да “преживи” мраз, буде рањиво. Бавим се воћарством десет година и не памтим када је било овако рано цветање. Разговарао сам и са колегама који се баве овом делатношћу, они такође не памте овакве климатске промене.
Рано цветање је проблем јер не може ништа да се учини, осим да се користе агротехничке мере које би ублажиле последице мраза. Под тим се подразумева, фарбање воћа, заштита воћа, димилице и слично“ рекао је ратар за НС Уживо
Ево како су према статистици, климатске промене утицале на производњу воћа у Србији
Статистика из 2023. године каже да у поређењу са производњом оствареном у претходној години, очекује се мања производња шљива, за 27,8%, и јабука, за 11,9%. У односу на десетогодишњи просек, очекује се смањење производње шљива за 14,2% и јабука за 17,1%. Очекивана производња грожђа у Републици Србији мања за 12,4% од прошлогодишње, што је за 10,8% мање у односу на десетогодишњи просек. Остварена производња малина је мања за 15,0%, а вишања за 11,9%.
I sutra sunčano i toplo s najvišom dnevnom temperaturom do 32 stepena
Преузмите андроид апликацију.