Kompanija „Vocap“ saopštila je da je gotovo 100 novinara i drugih članova civilnog društva koji koriste tu aplikaciju za razmenu poruka, bilo meta špijunskog softvera izraelske kompanije „Paragon Solutions“.
„Vocap“ je saopštio da veruje da je moguće da su korisnici bili kompromitovani kroz napad koji je bio izvršen na kliktanje na linkove, što je poznato kao „zero-klik“ napad, piše Gardijan, javlja Tanjug.
Napad je, prema rečima aplikacije, prepoznat i obustavljen u decembru prošle godine, dok je aplikacija počela da obaveštava pogođene korisnike.
Softver koji je korišćen za napad je poznat kao „Graphite“, a sličan je poznatom „Pegasus“ špijunskom softveru.
Iako „Vocap“ nije otkrio tačno odakle su novinari i članovi civilnog društva koji su bili pogođeni napadom, firma je naglasila da su u pitanju korisnici koji su bili uključeni u grupne četove, a napad je verovatno izvršen putem malicioznog PDF fajla.
„Paragon Solutions“ izazvao je veliku pažnju medija nakon što je objavljeno da je firma sklopila ugovor sa američkom vladom, ali je ubrzo usledila istraga da li je ugovor u skladu sa zakonima koji regulišu korišćenje špijunskog softvera.
„Vocap“ je započeo pravnu borbu protiv Paragona, poslavši im pismo u kojem traži da obustave dalju distribuciju svog špijunskog softvera.
Kompanija je naglasila da je zaštita privatnosti korisnika njena primarna odgovornost i da će nastaviti da se bori protiv nelegalnih špijunskih aktivnosti.
MUP: U porastu prevare na Vocapu, građani da ne odgovaraju na nepoznate strane pozive
Preuzmite android aplikaciju.