Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici predlog zakona o privremenom registru majki i drugih lica kojima se uplaćuje novčana pomoć, a kojim se definiše isplata po 10.000 dinara za svako dete koje je državljanin Srbije i koje je rođeno 21. novembra 2006. godine ili nakon tog datuma.
Ovim zakonskim rešenjem obuhvaćena su i deca koja sada imaju 16 godina, a koja prošle godine nisu ispunjavala uslove za pomoć mladima od 16 do 29 godina, jer su tada imala manje od 16 godina, saopšteno je iz Vlade Srbije.
Kako se navodi, pravo na uplatu novčane pomoći u tom iznosu ima majka deteta, izuzetno otac, staratelj ili hranitelj, i to pod uslovima koji su propisani ovim zakonskim rešenjem.
Prijava za dobijanje ove vrste pomoći biće moguća od 20. avgusta do 20. septembra 2023. godine, elektronski, preko portala Uprave za trezor, dok će isplata početi od 25. septembra ove godine.
Predlog zakona je predvideo da će hraniteljima deteta za koje se isplaćuje novčana pomoć, kao i primaocima novčane socijalne pomoći, ovaj iznos od po 10.000 dinara za svako dete biti uplaćen bez podnošenja prijave.
Prijava na portalu Uprave za trezor biće veoma jednostavna – podnosilac prijave, odnosno majka, unosiće broj lične karte, svoj matični broj, matični broj za svako dete i naziv banke u kojoj želi da joj novac bude uplaćen.
Na sednici je usvojen Zaključak o prihvatanju polaznih osnova Plana razvoja energetske infrastrukture i mera energetske efikasnosti za period do 2028. godine, sa projekcijama do 2030. godine koji definiše ciljeve u svim oblastima energetike: proizvodnja električne energije, prenosna i distributivna mreža, sektori gasa i nafte, energetska efikasnost, kao i pretpostavke za njihovo ispunjavanje.
Dokument je rezultat zajedničkog rada nadležnih državnih organa na osnovu kojeg je urađena prioritizacija projekata i date smernice za izradu Strategije razvoja energetike, koja će biti predmet javne rasprave i usvajanja do kraja 2023. godine.
Na listi prioriteta su ključni projekti u svim oblastima resora sa jasnim vremenskim planom u pogledu toga koji projekti treba da se realizuju do 2030. godine, a koji su deo dugoročnih planova.
Kako se navodi, članovi Vlade usvojili su Program finansijske podrške, mere i aktivnosti u oblasti očuvanja i jačanja odnosa Republike Srbije i dijaspore kroz podršku udruženjima dijaspore, regiona i matične države u 2023. godini, sa ciljem očuvanja srpskog kulturnog, etničkog i verskog identiteta kod mladih iz dijaspore i regiona.
Za sprovođenje ovog programa, koji bi kroz afirmaciju i prezentaciju privrednog potencijala zemlje trebalo da podstakne mlade u dijaspori i regionu da se vrate u Srbiju, obezbeđeno je 79 miliona dinara.
Na sednici Vlade usvojen je i dopunjen Zaključak kojim je Vlada odlučila da zajedno sa Republikom Srpskom izgradi dva memorijalna centra posvećena jasenovačkim žrtvama.
Ovim dokumentom predviđeno je da u zajedničko upravljačko telo bude uključen i patrijarh Srpske pravoslavne crkve.
Memorijalni centri biće izgrađeni u Donjoj Gradini, kao mestu stradanja na kojem su sprovođene egzekucnje, zlostavnjanje zatočenika i zarobljenika logora Jasenovac, kao i u Beogradu, glavnom gradu Republike Srbije, čime bi se obezbedilo trajno sehanje na žrtve genocida i stradanja u Drugom svetskom ratu.
Gašić: Istorijski rezultat, predato 94.000 komada oružja i 3,2 miliona municije
Preuzmite android aplikaciju.