Влада Србије донела је Одлуку о изради Просторног плана подручја посебне намене аутопута Е-70 за обилазницу око Београда и Панчева – сектор Ц и нове обилазнице пруге Бели Поток – Винча – Панчево са друмско железничким мостом преко Дунава код Винче.

Како је објављено у Службеном гласнику, оквирна граница овог Просторног плана обухвата делове територија града Београда, односно делове општина Гроцка, Вождовац, Раковица и Палилула, као и делове територија града Панчева.
У Одлуци се прецизира да се на територији градске општине Гроцка обухватају делови катастарских општина (КО): Болеч, Винча, Калуђерица, Ритопек, Лештане и Врчин, на Воздовцу делови КО: Бели Поток, Зуце, Јајинци и Раковица село, док је у Раковици обухваћен део КО Ресник, а на Палилули део КО Крњача.
На територији града Панчева обухваћени су делови КО: Иваново, Јабука, Панчево, Старчево и Војловица.
Истиче се и да ће коначна граница обухвата Просторног плана бити дефинисана Нацртом просторног плана чији је рок за израду 12 месеци од дана ступања на снагу ове одлуке, а он је 14. јуна 2025.
У Одлуци се наводи да средства за израду овог Просторног плана обезбеђује Јавно предузеће “Путеви Србије”, као и да је носилац израде плана Агенција за просторно планирање и урбанизам Србије.
Додаје се и да ће за потребе израде Просторног плана бити израђена и Студија заштите непокретних културних добара.
Услови и смернице планских документа вишег реда и развојних стратегија за израду овог просторног плана, како је наведено у Одлуци садржани су у Закону о Просторном плану Србије од 2010. до 2020. године.
У том плану, прецизира се да се као један од стратешких приоритета наводи комплетирање дела обилазнице око Београда која је у саставу коридора 10, накнадна изградња сектора Ц (Бубањ поток – Болеч – Старчево – Панчево исток – Панчево север) уз претходно усаглашавање динамике изградње пуног аутопутског профила на секторима А и Б или започињања активности на сектору Ц и резервисање коридора за северни део аутопутске обилазнице око Београда.
Услови и смернице планских документа вишег реда и развојних стратегија за израду овог просторног плана садржани су и у Одлуци о доношењу Регионалног просторног плана АП Војводине у којој се наводи да ће се квалитет путне мреже у покрајини значајно унапредити реализацијом активности које се односе на рехабилитацију постојећих и изградњу нових деоница, а као један од приоритета у области саобраћаја се наводе и обилазнице око насеља.
У Одлуци се додаје да су услови и смернице садржани и у Регионалном просторном плану административног подручја града Београда којим је у оквиру развојне концепције саобраћаја и саобраћајне инфраструктуре одређено да је у погледу повезивања Метрополитена Београда са међународним и националним окружењем у делу мрежа путева, предвиђен и наставак изградње обилазнице око Београда, сектора А (Батајница – Добановци) и сектора Б5 и Б6 (Ибарска магистрала – Авалски пут – Бубањ Поток), са резервацијом, односно припремом коридора Бубањ Поток – Лештане – Винча – мост на реци Дунав – веза са Е-70 (Београд – Панчево).
У објављеној Одлуци у најновијем Службеном гласнику се наводи и да друмско-железнички коридор чине три кључна објекта: аутопутска обилазница Бубањ Поток – Винча – Панчево, железничка обилазна пруга Бели Поток – Винча – Панчево и друмско-железнички мост преко реке Дунав код Винче.
Мали: У БГ наредне недеље представници 140 земаља, велико интересовање за Експо
Преузмите андроид апликацију.