Cene u BiH dostigle su istorijske rekorde, a poskupljenja životnih namirnica i goriva, koja najviše pogađaju stanovništvo sa ionako slabim standardom, nastavljaju se.
Pre neki dan u Sarajevu je propao prvi pokušaj uvođenja sistemskih mera koje bi pomogle građanima cele zemlje. Parlamentarna skupština BiH nije podržala umanjenje stope PDV-a za osnovne životne namirnice sa sadašnje jedinstvene stope od 17 na pet odsto.
Zeleno svetlo nije obezbeđeno ni za ukidanje akciza na gorivo kojim bi litar ovog energenta bio jeftiniji za oko dvadesetak evrocenti, čime bi se delimično uticalo na rekordnu cenu tog energenta, koja je dostigla iznos od oko jednog i po evra.
Ova dva predloga morala su na „doradu” u Banjaluku. Vlasti u RS, naime, zagovaraju potpuno ukidanje PDV-a na hranu, to jest nultu stopu poreza na dečju hranu, mleko i mlečne proizvode, ulje, so, šećer, kao i opremu za novorođenčad, dok za luksuznu robu (parfeme, skupu odeću, automobile) predlažu porez od 22 odsto. Ta mera bi trebalo da važi do kraja godine.
Vlasti RS podržavaju i ukidanje akciza na gorivo, ali sugerišu da ono bude na mesečnom nivou, s mogućnošću periodičnog produženja. Očekuje se da će parlament BiH ove predloge razmatrati tokom meseca. Distributeri nafte najavljuju niže cene goriva u narednom periodu.
Dok građani čekaju prve ozbiljnije mere vlasti koje bi mogle delimično da utiču na poboljšanje sve lošijeg standarda, rast cena u BiH, na koji je najpre uticala epidemija virusa korona, nastavljen je kao refleksija ukrajinskog sukoba i minulih nedelja.
Gotovo sve životne namirnice su u minula dva meseca poskupele, po procenama u proseku za desetak odsto. Toliko je poskupeo i međugradski prevoz. Jedan od primera gde je poskupljenje goriva donelo nevolje jeste i gradski prevoz u Banjaluci. Vlasnici kompanija traže korekciju cena karata, ali o tome ne uspevaju da postignu dogovor sa gradskim vlastima, pa su nekoliko puta u znak protesta zaustavljali vožnju. Gradske vlasti prete osnivanjem državne kompanije za prevoz.
Preuzmite android aplikaciju.