Почетна > Бизнис
Бизнис

Високе цене хране и нафте све већи проблем у БиХ

Цене у БиХ достигле су историјске рекорде, а поскупљења животних намирница и горива, која највише погађају становништво са ионако слабим стандардом, настављају се.
Фото: Unsplash/ibilyk

Пре неки дан у Сарајеву је пропао први покушај увођења системских мера које би помогле грађанима целе земље. Парламентарна скупштина БиХ није подржала умањење стопе ПДВ-а за основне животне намирнице са садашње јединствене стопе од 17 на пет одсто.

Зелено светло није обезбеђено ни за укидање акциза на гориво којим би литар овог енергента био јефтинији за око двадесетак евроценти, чиме би се делимично утицало на рекордну цену тог енергента, која је достигла износ од око једног и по евра.

Ова два предлога морала су на „дораду” у Бањалуку. Власти у РС, наиме, заговарају потпуно укидање ПДВ-а на храну, то јест нулту стопу пореза на дечју храну, млеко и млечне производе, уље, со, шећер, као и опрему за новорођенчад, док за луксузну робу (парфеме, скупу одећу, аутомобиле) предлажу порез од 22 одсто. Та мера би требало да важи до краја године.

Власти РС подржавају и укидање акциза на гориво, али сугеришу да оно буде на месечном нивоу, с могућношћу периодичног продужења. Очекује се да ће парламент БиХ ове предлоге разматрати током месеца. Дистрибутери нафте најављују ниже цене горива у наредном периоду.

Док грађани чекају прве озбиљније мере власти које би могле делимично да утичу на побољшање све лошијег стандарда, раст цена у БиХ, на који је најпре утицала епидемија вируса корона, настављен је као рефлексија украјинског сукоба и минулих недеља.

Готово све животне намирнице су у минула два месеца поскупеле, по проценама у просеку за десетак одсто. Толико је поскупео и међуградски превоз. Један од примера где је поскупљење горива донело невоље јесте и градски превоз у Бањалуци. Власници компанија траже корекцију цена карата, али о томе не успевају да постигну договор са градским властима, па су неколико пута у знак протеста заустављали вожњу. Градске власти прете оснивањем државне компаније за превоз.

Evropske države redom zabranjuju izvoz svoje pšenice

Преузмите андроид апликацију.