Početna > Svet
Svet

Višemilionski kineski grad zaključan i dalje

Čengdu, jedan od najvećih gradova Kine, produžiće zaključavanje uvedeno zbog kovida-19 koje je blokiralo mnoge aktivnosti a većina od 21 miliona stanovnika je u svojim stanovima.
Foto: Unsplash/sambalye

Čengdu, glavni grad planinske jugozapadne provincije Sečuan, zatvoren je već nedelju dana zbog žarišta kovida-19, u kome je bilo stotine pozitivnih slučajeva.

Zaključavanje je trebalo da se završi danas, ali su gradske vlasti proglasile da se produžava.

„Ceo grad će nastaviti da ograničava kretanje da bi se dostiglo nula zaraze”, navodi se.

Šef gradskih zdravstvenih vlasti Jang Sjaoguang rekao je da preventivne mere već daju rezultate i da u nekim kvartovima nema novih slučajeva, ali da je situacija i dalje „ozbiljna i kompleksna” i da su neke gradske zone i dalje pogođene.

Svi stanovnici će, pod merama zaključavanja, nastaviti dnevno da se testiraju. Kao i do sada svako domaćinstvo može da pošalje jednu osobu u nabavku, a zdravstvene službe objavile su podatak o 116 novih pozitivnih na koronu u gradu u prethodna 24 sata.

Kinesko ministarstvo zdravlja prijavilo je 1.334 novih pozitivnih slučajeva u zemlji u prethodna 24 časa. Zbog zdravstvenih mera stanovnici Čengdua nisu mogli da napuste domove kada je jak zemljotres, u ponedeljak, pogodio provinciju, a njegov epicentar je bio na oko 200 kilometara od tog grada. Brojne kompanije su morale privremeno da se zatvore u Čengduu. Švedski proizvođač automobila Volvo prekino je proizvodnju prošle nedelje u fabrici u koja zapošljava gotovo 3.000 ljudi.

Uprkos posledica koje zatvaranje ima na privredu, Kina izgleda rešena da zadrži svoju zdravstvenu strategiju.

Veliki grad Šenzen na jugu, koji ima 18 miliona stanovnika i sedište je brojnih tehnoloških kompanija, ove nedelje je ublažio restrikcije. Vlasti Šenzena su pozvale stanovnike da izbegavaju izlazak iz domova zbog žarišta kovida-19.

Kina primenjuje strogu zdravstvenu politiku protiv korona virusa koja omogućuje da se zadrži broj zaraza na vrlo niskom nivou u odnosu na ostatak sveta.

Strategija se sastoji u uvođenju zatvaranja odmah po pojavi samo nekoliko slučajeva zaraze, kotrišćenje PSR testova više puta nedeljno da bi se postigao pristup javnim mestima ili ljudi smestili u karantin.

Ener­get­ski SOS plan Brisela podelio EU

Preuzmite android aplikaciju.