U toku prošle godine u Srbiji je bilo registrovano 317.148 preduzetnika koji su, prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku, zapošljavali 272.067 radnika. Ipak, u godini pre toga statistika je zabeležila manje registrovanih preduzetnika – njih 303.300, a ti poslodavci su u radnom odnosu „držali” 280.387 zaposlenih, što je ipak bilo više radnika nego lane.
Milena Amon, predstavnica udruženja „Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije”, smatra da toj zbrci u statistici može da kumuje i nova metodologija po kojoj se u zaposlene može računati čak i onaj ko je radio samo sat vremena u mesecu.
„To onda, priznaćete, nije realan pokazatelj nivoa zaposlenosti. Ipak, postoji još jedan problem. Agencija za privredne registre nikada ne izbacuje podatke o tome koliko je preduzetnika u fazi mirovanja. Kada su u tom statusu oni onda ne rade, već samo otplaćuju dugove Poreskoj upravi. Zato bi trebalo uraditi detaljniju analizu kako bismo došli do konkretnijih podataka kada je reč o preduzetnicima i njihovim radnicima, koliko ih je aktivnih i koliko zapravo osoba zapošljavaju“ naglašava Amonova.
Kao glavni razlog za sve manju zaposlenost kod preduzetnika ona navodi privrednu delatnost koja usporava, zbog inflacije i previsokih poreskih nameta.
„Ranije se i dosta frilensera registrovalo u preduzetništvu. Sada, oni imaju svoja poreska rešenja, mogu da rade kao fizička lica i ne moraju da se registruju kao preduzetnici. I to može da kumuje manjem broju zaposlenih kod preduzetnika“ objašnjava Amonova.
Podseća da se frilenserima više ne isplati da se registruju kao preduzetnici, jer bi tako imali više poreskih nameta, što im svakako ne bi išlo naruku.
Prepreke sa kojima se preduzetnici u Srbiji inače suočavaju su brojne, a trenutno izazova ima najviše u ugostiteljskom i sektoru građevinarstva.
„Mnogo zaposlenih iz ugostiteljstva otišlo je da radi u inostranstvo, za veće plate, pa se ta delatnost suočava sa manjkom radne snage, a to je takođe jedan od razloga za manji broj zaposlenih kod preduzetnika nego ranije“ nabraja Amonova.
Manjak radne snage povlači dodatne troškove preduzetnika kada je reč o isplati zarada, što delimično utiče i na profit preduzeća. To je posebno vidljivo u ugostiteljstvu, jer poslodavci jedva pronalaze kadar, a kada ih nađu moraju dosta da ih plate.
Odobreno finansiranje unapređenja energetske efikasnosti 21 javnog objekta
Preuzmite android aplikaciju.