Почетна > Србија
Србија

Више од 1.300 новооболелих, преминуло 38 особа

У Србији је до последњег пресека потврђено 1.387 новооболелих од ковида 19, док је од последица ове болести преминуло 38 особа.
Фото: Unsplash/Fusion Medical animation

Урађена је анализа 13.767 узорака. Према последњим подацима, 187 особа налази се на респиратору.

Такође, 3.180 особа је на хоспитализовано.

Проф. др Радмило Јанковић, заменик директора УКЦ Ниш рекао је да није реално увођење нових мера за Нову годину.

„Корона више није доминантна тема у друштву, што се и видело последњих недеља. Бројке су нам мање, а и тешко је убедити људе на нове мере“, казао је Јанковић.

Како наводи, он не очекује да ће преко зиме бити бројеви који су забележени у априлу, мају, јуну.

„Не очекујем да ћемо усред зиме пасти на бројеве које смо имали у априлу, мају и јуну. То смо већ имали прошле године. Непосредно пред појаву друге грбе трећег таласа имали смо око 1.500 новозаражених, као што је сада, па смо узлетели на 4.500, док смо у марту имали 8.000 хоспитализованих. Имаћемо сличан сценарио, али с много мањим бројем. И због вакцинисаних и због скоро прележаног вируса, ако нас неким својим својствима не изненади омикрон“, рекао је Јанковић за „Курир“ и додао:

„Претпостављам да ће ово потрајати до раног пролећа уколико не буде неког великог одступања, па да ћемо ући у мирнији период у ком можемо гледати шта нам је чинити за следећу јесен. Мислим да ће у априлу, као и прошле године, кренути да пада ка двоцифреним бројевима“.

Кон: „Слажем се са Билом Гејтсом“

Епидемиолог и члан кризног штаба Предраг Кон истакао је да се у Србији ситуација поводом коронавируса побољшава.

Он је навео да се смањује број заражених, као и број пацијената који су на интензивној нези, али да ситуација и даље није потпуно повољна, јер, како каже, и даље имамо висок број преминулих.

Кон каже да се тренутно не види шта би пореметило пад бројева у наредне две недеље, додајући да је пред нама засигурно и даље наставак пада броја оболелих, што је оптимистично, када бисмо се упоредили са појединим земљама света.

„Питање је само око омикрона, јер је потребно време да се он открије. Он је регистрован у 60 земаља света, што показује један завидан потенцијал, што значи да ће временом завладати читавим светом“, прича Кон.

Како је додао, поједине земље превентивно уводе нове мере, како би се спречио нагли пораст оболевања.

„Ми имамо добру ситуацију, у школама нисмо имали скок, и не види се ништа све до неког озбиљнијег доласка људи из подручја где је то присутно“, наводи Кон.

Кон је објаснио да ће омикрон у Србију стићи вероватно крајем децембра.

Za ovu školsku godinu stipendije i krediti za 13.121 učenika

 

Преузмите андроид апликацију.