Од јануара, публици Галерије матице српске биће доступна дела која се ретко или готово никако не излажу – око 9 хиљада дела похрањено је у такозваном „виртуелном депоу“, који ће на сајту галерије моћи да се разгледа од следеће године.
Пројекат дигитализације националне баштине Галерија матице српске ради у сарадњи са Факултетом техничких наука у Новом Саду.
Више од девет хиљада дела од 17-тог века до данас чува се у депоима галерије у посебним условима, у складу са свим музеолошким и конзерваторским препорукама и врло ретко се излажу у јавности.
Ускоро ће нам, захваљујући новим технологиљама, бити доступна.
Сарадњу са Галеријом матице српске у том деликатном послу заштите наслеђа, стручњаци Факултета техничких наука виде као изазов и прилику да и сами унапреде своје знање, каже професор рачунарске графике, Ратко Обрадовић.
„Већина ствари је могућа да се изведе а то нама даје мотив да урадимо конкретан пројекат, да нешто изведемо, реализујемо и покажемо људима. У сваком од ових пројеката морали смо да користимо неку нову технологију која је у свету већ стандард.
То помало личи на пролазак кроз игрице и тако видите оно чему иначе немате никакав приступ“ рекао је Обрадовић и додаје да ће тако и многобројни туристи који посећују Нови Сад имати прилику да виде део наше културне баштине.
Галерија Матице српске је установа која чува националну баштину, али истражује и савремене формате заштите и презентације те баштине, каже управница, Тијана Палковљевић Бугарски.
„Пројекат ће имати неколико фаза а то је све припрема за нову сталну поставку чије отварање планирамо за 2023. годину.“
Албуми старих графичких листова и скицен блок Саве Шумановића биће део сталне поставке, од 2023-ће. У плану је, кажу, и дигитализација збирке скулптура, која се због комплексности такође ретко излаже.
Преузмите андроид апликацију.