U Udruženju žena “Vinogradar” okupilo se desetak žena iz Novih Ledinaca kako bi očuvale stare zanate, održale tradiciju ručnog i umetničkog rada i naučile nove generacije osnovama domaćinstva – kako da šiju, heklaju, štrikaju, vezu i pletu.
Iako i dalje nemaju zajednički prostor, ove vredne žene spretnih ruku ne odustaju od plana da svoje znanje prenesu mlađim generacijama, a kako je sekretar Udruženja Mara Petojević rekla, ranije je neformalno postojala grupa žena koja je pomagala Kulturno-umetničkom društvu “Vinogradar” da šije i uređuje nošnje, a ovo Udruženje zvanično je registrovano pre nešto manje od godinu dana.
– Nismo imali prilike da se sastajemo prošle godine zbog korona virusa, pa je dosta aktivnosti koje smo planirali izostalo, a sada je leto, pa su sada mnogi na odmoru – rekla je Mara Petojević. – Na jesen želimo da budemo aktivniji i učestvujemo na izložbama i bazarima, ali problem nastaje kada treba da ih pozovemo nazad jer nemamo svoje prostorije.
Stari zanati specijalnost su ovih žena, a ideja u Udruženju ne manjka, te kako Mara priča, u planu je i manifestacija “Džemijada”, koja bi se održavala u jesenjem periodu, a na kojoj bi se ovaj voćarsko-vinogradarski kraj predstavio u pravom svetlu. Kako deca više nemaju domaćinstvo u školama kao predmet, ukoliko im roditelji ili babe nisu vešti, oni nemaju gde da nauče osnove.
– Namera Udruženja je da decu podstakne da nauče ručni rad jer interesovanje postoji, ali nemaju više domaćinstvo kao predmet, pa nemaju od koga da nauče – objasnila je Mara. – U nekoliko navrata smo pre proba folklora u KUD-u “Vinogradar” pravili male radionice za decu i njima je to bilo veoma zanimljivo, pa su izrazili želju da probaju i sami i mi smo im doneli igle i konce i učili su sa nama.
Kako naša sagovornica priča, deca nailaze na problem već prilikom uvlačenja konca u iglu, pa su vežbe starih zanata dobre i za razvijanje fine motorike mališana. Kursevi za decu bi trebalo da počnu na jesen, nezavisno od toga da li ovo Udruženje ima prostorije ili ne.
– Treba da se iskoristi prilika i prenese znanje omladini, dok još uvek ima nas starijih u selu koji to možemo – kazala je Mara Petojević. – Kada to uradimo, ostaje nada da će njih to dovoljno interesovati da zapamte i prenesu naučeno svojim potomcima. Do tada, Udruženje je tu da štiti i održava tradiciju podučavajući mlade.
Dokaz da u mlade treba imati poverenja je i Marina unuka Emilija, koja je još u vrtiću učila od svoje bake da šije, a kako Mara kaže, nasledila je talenat i zna nešto i o štrikanju i o vezu. Pored kapa, šalova, rukavica, prsluka i džempera, Mara i njene koleginice iz Udruženja prave i haljine i druge ručne radove.
– Imam veliku želju i da naučimo decu da prave kotarice, onako kako je to nekada moj otac radio, a kako je i mene naučio – rekla je Mara Petojević. – U kotaricama se nekada nosilo voće i druge namirnice, ali su ih zamenile kese.
Ipak, Mara Petojević veruje da je razlog za nestanak kotarica iz svakodnevne upotrebe taj što ih nema dovoljno, te se nada da će se to izmeniti kada počnu ponovo da se proizvode.
Preuzmite androidaplikaciju.