Почетна > Путовања
Путовања Свет

Вилниус: Потцењено благо Балтика

Вилниус, други најнасељенији град Балтика, пријатно је изненађење, посебно у златним и бајколиким дугим летњим данима. Главни град Литваније има стари град са ретком аутентичношћу: чудесно очуван, чије су камене улице оивичене зградама из давне прошлости, избледелим од времена, које скривају кафиће, бутике и шармантне гостионице.
Фото: Pixabay/fleglsebastian7

Овај непретенциозни град има богату историју, специфичну географију и живописну културу. Смештен у источном делу земље, Вилниус лежи на ушћу река Вилњеле и Нерис, у регији коју карактеришу благи брежуљци и шуме. Са око 600.000 становника, представља културни, политички и економски центар Литваније. Док га многи идентификују са дугом историјом, Вилниус нуди и савремени урбани живот, те динамичан дух локалне заједнице.

Вилниус има богату историју која је често била и турбулентна. Први пут се спомиње у писаним изворима 1323. године, када га је основао велики војвода Гедиминас, један од најважнијих владара у литванској историји.

Град је у средњем веку био један од кључних центара Великог војводства Литваније, које се у једном тренутку простирало од Балтичког мора до Црног мора. Током векова, Вилниус је био дом различитим етничким и верским групама, укључујући Литванце, Пољаке, Јевреје, Русе и Белорусе, што је обликовало његов мултикултурални карактер.
Фото: Unsplash/Robert Noreiko

Једна од најзначајнијих епизода у историји града јесте Холокауст, када је током Другог светског рата велики део јеврејске заједнице нестао. Пре рата, Вилниус је био један од најважнијих центара јеврејске културе у Европи, којег је Наполеон прозвао „Јерусалимом севера“. Данас се трагови ове прошлости могу видети кроз споменике, музеје и обновљене синагоге.

Вилниус се простире на површини од око 400 квадратних километара и карактерише га комбинација урбаних и природних пејзажа. Једна од ствари која одмах привлачи пажњу јесте стари град (Senamiestis), који је на UNESCO-вој листи светске баштине. Ова историјска четврт, са својим уским, кривудавим улицама и прелепим зградама у барокном стилу, одражава слојевитост града.

Међутим, Вилниус није само барокни град – ту су и готички, ренесансни и неокласични елементи, чиме се ствара јединствена мешавина архитектонских стилова. Знаменитости попут Катедрале светог Станислава и светог Владислава, Гедиминасовог торња и Цркве свете Ане истичу се као главне туристичке атракције. Међутим, посетиоци могу открити и модернији део града, попут Нове градске већнице (Savivaldybė) и бројних пословних зграда које обликују вилњуски скyлине.

Природа је неодвојиви део Вилниуса. Град је окружен зеленилом, са многим парковима и шумама које су лако доступне локалном становништву и туристима. Парк Вингис, највећи парк у граду, савршено је место за опуштање или вожњу бициклом, док су уз реку Нерис најлепше шетње уз обалу.
Фото: Unsplash/Tita

Вилниус комбинује опуштени ритам мањег града са узбуђењем динамичне престонице. За разлику од неких већих европских метропола, у Вилниусу се живот одвија нешто споријим темпом, што многи посетиоци сматрају освежавајућим. Локалци су генерално љубазни, иако можда резервисани на први сусрет, али су спремни да помогну и често говоре више језика, укључујући енглески и руски.

Фото: Unsplash/Robert Noreiko

Град има снажну културну сцену. Литванци воле уметност и често посећују галерије, концерте и позоришта. Литвански национални драмски театар и Музеј савремене уметности нуде широк спектар културних дешавања.

Током лета, град је домаћин различитим фестивалима на отвореном, укључујући музичке фестивале, сајмове хране и традиционалне литванске свечаности. Врхунац је, наравно, летњи солстициј, када се одржава јединствени градски фестивал „Midsummer Vilnius„, који сваке године оживи централно двориште Палате великих војвода.

Вилниус је такође дом многих студената јер се у граду налази неколико универзитета, укључујући престижни Вилњуски универзитет, један од најстаријих универзитета у источној Европи. Ова чињеница доприноси младалачком духу града, посебно у вечерњим сатима када кафићи, барови и ресторани оживе.

Фото: Wikimedia/Wojsyl

Локалци у Вилниусу вреднују близину природе. Викендом, многи грађани одлазе у природу, било да је то шетња по градским парковима или вожња бициклом кроз шуме које окружују град.

Такође, Литванци су велики љубитељи сауна и минералних извора. Одлазак у сауну је уобичајена активност за опуштање, а град нуди неколико спа центара који пружају ове услуге.

Када је реч о храни, Литванци цене једноставна, али укусна јела која су често базирана на кромпиру, месу и млечним производима. Једно од најпознатијих јела које треба пробати јесте цепелинаи, врста кнедли пуњених месом или сиром. Такође, у Вилниусу можете наћи много ресторана који служе модерну европску кухињу, као и све популарнији вегански и вегетаријански мени.

Фото: Градске инфо

Један од интересантних аспеката Вилниуса је независна „република“ Ужупис, боемска четврт која је прогласила независност 1997. године. Ужупис има свој устав, председника и празник – Дан Ужуписа, који се слави 1. априла. Ова четврт украшена муралима и скулптурама привлачи уметнике и креативце из целог света.

Вилниус је град контраста – модеран, али укорењен у својој прошлости, опуштен, али динамичан. Његова архитектура, богата историја и близина природе чине га привлачним за све који желе да истраже више од обичног туристичког одредишта. Иако није увек на врху листе најпосећенијих европских градова, Вилниус има шта да понуди свакоме ко је спреман да га детаљније упозна. Без обзира да ли уживате у истраживању историјских знаменитости, културних догађаја или једноставно желите да осетите пулс свакодневног живота, Вилниус својим гостима спрема разна изненађења.

Аутор текста: Н. К.

Mauricijus: Biser Indijskog okeana

Преузмите андроид апликацију.