Слободарска партија Аустрије (ФПО) гласала је против усвајања извештаја о Србији и тзв. Косову у Европском парламенту, јер сматра да ЕУ покушава Србији да наређује шта треба да ради.
Шеф делегације ФПО у Европском парламенту Харалд Вилимски појашњава за Танјуг да су они тај извештај током јучерашњег гласања одбацили, јер га сматрају покушајем да се Србији наметне какву ће спољну политику да води, будући да се у извештају захтева од Србије да се прикључи санкцијама које је ЕУ увела Москви.
Он је истакао да је спољна политика надлежност сваке државе и да нико споља не треба да се меша у то.
Подсетио је на историјске блиске везе Србије и Русије, уз констатацију да се сада види да се мере предузете против Москве враћају као бумеранг, јер су нанеле више штете самој Унији, него Русији.
Вилимски је оценио да је извештај ЕП о Србији „типична ЕУ агенда“, са циљем да се укаже на негативне ствари у приступном процесу.
С тим у вези је поменуо и позив Србији да дозволи истополне бракове, наводећи да је циљ таквих захтева да се Србија ставити под притисак у приступном процесу.
Аустријска ФПО је била и против извештаја о Косову, а Вилмски каже да тзв. Косово захтевом за визном либерализацијом жели да се приближи ЕУ.
„Посебно ме чуди део извештаја у којем се хвали међуверски суживот на Косову, а знамо да је ситуација са Српском православном црквом драматична. Те похвале доброг суживота верских заједница на Косову су фарса“, нагласио је Вилимски.
Он је, такође, критиковао и део извештаја који се тиче дијалога Београда и Приштине, а у којем се наводи да он треба да буде окончан нормализацијом односа, која подразумева међусобно признање.
Указује и да се у тексту наводи и да је независност тзв. Косова „неповратна“, а то ње се, истиче, дошло супротно међународном праву.
„Ко је питао српску мањину? Да ли је било референдума међу Србима да ли желе независно Косово? То што се дешава на Косову не сматрамо демократским процесом“, рекао је Вилимски.
Управо сада, када траје рат у Европи, сматра он, треба критиковати отцепљење дела територије једне државе.
„Не видимо да сада постоји такав приступ у међународној заједници када је реч о независности Косова, а у другим деловима света се то одобрава“, наглашава.
Вилимски је истакао и да је важно да се сагледа ситуација српске мањине на Косову, као и положај СПЦ.
Осврнуо се и на извештај ЕП о БиХ, у којем се, напомиње, као ни у извештају о Косову, не спомиње опасност од исламизма, иако је раст исламизма у том региону видљива.
„Игнорише се и чињеница на коју су указивале међународне полицијске организације, да се у том региону продаје илегално оружје, које користе терористи, као у случају напада на “Батаклан“ у Паризу“, појаснио је он.
„Уколико отворимо границе визном либерализацијом за грађане Косова онда више нећемо знати шта ће све доћи до нас, у Европу“, додао је Вилимски.
Преузмите андроид апликацију.