Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Знате ли која новосадска кућа је поседовала операциону салу?

Пројекат за породичну вилу доктора Борислава Мирића у улици Павла Симића 10 потписао је један од најпознатијих новосадских архитекта Лазар Дунђерски, 1931. године.
Фото: Градске инфо

Објекат је довршен 1932. године и био је прилагођен приватној лекарској пракси доктора Мирића.

Распоред кубистичких маса, једноставна обрада фасадног платна и велике стаклене површине указују на стилску припадност ове виле међуратној модерни и чине је једним од најзначајнијих остварења у домену породичног становања у Новом Саду у овом периоду.

Фото: Градске инфо

Замишљена из више корпуса, вила има разуђену основу раскошног програма.

Низ нових архитектонских елемената показује се како Дунђерски после свог дотадашњег еклектичког опуса одлучно приклонио начелима модерне и функционализма.

Вила је детаљно дизајнирана, а ентеријер је неконвенционалне организације.

Фото: Градске инфо
У оквиру укупног габарита објекта изведен је сутеренски простор, који је идејним планом био прилагођен потребама др Мирића, иначе, офтамолога по струци.

У самом објекту налазила се сала за операције, три болесничке собе, одељење за особље, одељење за гориво, остава за рубље и купатило.

У полукружном простору партера био је салон, а у осталом делу предсобље, веранда, кухиња, остава и велика трпезарија.

Спрат је био потпуно одвојен од дневног боравка породице, а налазиле су се три спаваће собе, купатило и пространа тераса.

Пред Други светски рат, Новосађанима је овај објекат био познат под називом Вила „Мирић“, док је послератне генерације памте под називом Вила „Горење“, по словеначком предузећу које је годинама ту имало своје представништво.
Фото: Градске инфо

Објекат тренутно делује запуштено и неугледно, али без обзира на то, на сајту једне агенције за промет некретнина може се пронаћи оглас о продаји овог објекта по тржишној цени од чак 900.000 евра.

Гледано из угла историјског значаја за архитектуру Новог Сада, сложићете се, Вила нема цену.

Znate li zašto se ova zgrada u Novom Sadu naziva „Karingtonka“?

 

Преузмите андроид апликацију.