Први крузер стигао је данас у Београд после више од две године, и тако отворио овогодишњу наутичку сезону за крузере.
Крузером „Викинг лајф“, једним од највећих на Дунаву, стигло је 115 путника и 40 чланова посаде, а њих је након разгледања Београда, на Међународном пристаништу Луке Београд сачекао наступ Уметничког центра Талија.
Директор Туристичке организације Београд Миодраг Поповић рекао је Танјугу да долазак крузера за Београд значи много за приход, али и промоцију града и Србије.
„Крузери су један од највећих промотера у току сезоне, пре свега промотери наутичког туризма, али и промотери Београда“, истиче Поповић и додаје да је Београд један од најстаријих европских градова и има шта да каже и покаже.
Поповић подсећа да смо 2019. године имали рекордне резултате, а ове године очекују око 700 пристајања, што је велики помак у односу на претходне две године.
„У току ове године очекујемо негде око 70.000 гостију, док ће само чланова посаде бити око 30.000“, нагласио је Поповић.
Он је указао да се тај вид туризма заказује годину дана унапред, па је ова година заправо резултат прошле године.
„Уколико се покажемо ове године као добри домаћини, што не сумњам да ће се догодити, ми ћемо следеће године наравно има већи број крузера“, закључио је Поповић.
Представница Првог паробродског друштва Ивана Миленковић нагласила је да Србија има пуно пристаништа и да је свако то пристаниште један гранични прелаз.
„Нама је циљ да продужимо путовање и останак кружера. Отварају се и нека нова пристаништа, што ће допринети томе да имамо још већи број крузера“, истакла је Миленковић.
„Ове године рачунамо да ће неких 90.000 туриста и око 30.000 чланова посаде посетити само Београдм, а исто толико и Нови Сад, Голубац и Горњи Милановац, која су нека од највећих пристаништа“ закључила је она.
Капетан крузера Ане Сејбранд рекао је новинариима да је врло срећан што су након више од две године паузе опет почели да плове.
Напоменуо је да две године нису могли да плове па су тако прошле године пловили само око два месеца, док су 2020. године обустављене пловидбе.
„Надам се да ћемо ове године моћи да пловимо целе сезоне, али то зависи и од рата у Украјини, па је око 50 туриста отказало путовање због страха од рата“, рекао је Сејбранд.
Он је рекао да се нада да ће рат ускоро бити готов па да безбрижно могу да плове целу сезону до новембра у Београду и генерално Србији.
„Ускоро ћемо почети са дужим рутама које трају око 21 дан као што је и пловидба од Букурешта до Амстердма“, истиче Сејбранд.
Једна од туристкиња са брода је рекла да је први пут у Београду, а ствар која је њој највише запала за око су свакако цркве, за које је рекла да су божанствене.
„Свиђа ми се што људи у Београду причају енглески, али ми је такође драго да сам научила нешто о занимљивој и компликованој историји овог града и државе“, закључила је она.
”Soko” konačno poleteo – Počelo saobraćanje železnicom Beograd – Novi Sad (FOTO/VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.