Pregled globalnog energetskog analitičkog centra „Ember” pokazao je da su vetar i solarna energija proizveli rekordnih 22 odsto električne energije u EU prošle godine i po prvi put prestigli gas, koji je činio 20 procenata.
Udeo energije uglja iznosio je 16 odsto. Prema sporazumu, 42 odsto vodonika koji se koristi u industriji trebalo bi da dolazi iz obnovljivih goriva nebiološkog porekla do 2030. i 60 odsto do 2035.
Zemlje Evropske unije i pregovarači iz parlamenta EU postigli su poslednjeg dana aprila privremeni dogovor o povećanju udela obnovljivih izvora energije u energetskom miksu bloka na 42,5 odsto ukupne potrošnje do 2030. Trenutni cilj je 32 procenta, javlja AP, a prenosi Bilten Nacionalnog naftnog komiteta.
Kako bi ispunila cilj EU da postane klimatski neutralna do 2050. godine, izvršna komisija EU podržala je cilj od 45 odsto.
Savet i Evropski parlament ostavili su otvorena vrata za takvo povećanje, dogovorivši se o „dodatnih 2,5 odsto indikativnih dopuna koje bi omogućile dostizanje 45 procenta”, javlja AP.
Fosilna goriva pokrila su 23 posto proizvodnje električne energije u EU prošlog meseca, što je pad u odnosu na prethodni rekordno niski nivo od 27 procenata postignut u maju 2023, naveo je energetski Ttink – Tank u izveštaju.
Proizvodnja uglja i gasa je naglo pala, pri čemu ugalj čini skoro odsto miksa električne energije, a gas 12 proceanta.
Prošlog meseca, vetar i solarna energija dosegli su novi rekord proizvodnje, generirajući po prvi put oko 34 odsto električne energije u EU, nadmašivši prethodni rekord iz maja prošle godine od 31 procenat.
Poljoprivredno-prehrambena trgovina u februaru EU iznosila 6,2 milijarde evra
Preuzmite android aplikaciju.