Početna > Biznis
Biznis

Veštačko meso u holandskim mesarama

Prvi put u svetu kultivisano meso postalo je dostupno u maju ove godine u mesarama u Singapuru. Proizvod kompanije „It džast” (Alameda, Kalifornija) sadrži samo tri odsto kultivisanih pilećih ćelija u kombinaciji sa sastojcima biljnog porekla, ali je bitan događaj za industriju kultivisanog mesa.
Foto: Unsplash/Unsplash+

Ipak, Singapur je jedina zemlja u kojoj se ovako uzgajano meso može kupiti u radnji. Brza odobrenja i podrška vlade privukli su nekoliko američkih i evropskih firmi za uzgoj mesa. Međutim, za njih i dalje ostaju kao izazovi visoki troškovi proizvodnje i skepticizam potrošača.

Naučni institut za veterinarstvo u Novom Sadu na svojoj fejsbuk stranici preneo je tekst koji je objavio „Nejčer”, prema kome je svetska potrošnja mesa u 2022. iznosila oko 82 milijarde pilića, pataka, svinja, ovaca, koza, ćurki i goveda. Ističe se da je proizvodnja konvencionalnog mesa glavni faktor koji doprinosi emisiji gasova staklene bašte, krčenju šuma, zagađenju vode i narušava dobrobit životinja.

„Kultivisano meso, proizvedeno od životinjskih ćelija u bioreaktorima, nudi alternativu. Njegov potencijal da smanji uticaj na životnu sredinu je značajan, sa studijama koje ukazuju na znatno niže emisije ugljenika u poređenju s tradicionalnim mesom“ ističe se i dodaje da je intenzivni uzgoj životinja neodrživ u svetu koji se suočava s rastom populacije i predviđenim rastom tražnje za mesom od 73 odsto do 2050.

Pre svega, kažu, deluje nemoguće da se obezbedi dovoljna površina zemljišta za uzgoj potrebnog broja životinja jer je danas za ovu vrstu proizvodnje zauzeto 36 procena Zemljine površine pogodne za život.

„Stočarstvo zajedno s prerađivačkom industrijom hrane poreklom od životinja danas doprinosi sa oko 57 emisija gasova staklene bašte“ navode autori svoj stav o budućnosti industrije mesa.

Što se tiče potrošača i prihvatanja ove alternative, čini se da ne ide sve baš tako glatko. Tek nekoliko država u svetu stidljivo radi na pilot-projektima. Tako je, u januaru ove godine, Izrael postao prva zemlja koja je odobrila prodaju laboratorijski uzgojenog goveđeg mesa.

Nekoliko meseci kasnije u Holandiji je organizovana prva degustacija kobasica od kultivisanog mesa. Proizvođač, tamošnja startap kompanija, prva je u Evropskoj uniji koja je organizovala ovaj nesvakidašnji kulinarski događaj, nakon što je u aprilu novi proizvod odobrila nova komisija za procenu bezbednosti u Holandiji.

Vučević u Šangaju obišao kinesku kompaniju Mint, potpisan i Memorandum o razumevanju

Preuzmite android aplikaciju.