Почетна > Србија
Србија

Весовић: Неизвесност највећи проблем у пословању са Русијом

Михаило Весовић, директор у Привредној комори Србије изјавио је да је кључни проблем са којим се суочавају наши привредници у пословању са Русијом неизвесност, јер се не зна којом ће се брзином примењивати нове санкције и шта ће оне обухватати.
Фото: Танјуг/Раде Прелић

„Оно што је за нас важно јесте да ми немамо други пут осим друмског за извоз и увоз робе, а због транспорта, чекања на границама и наравно поскупљења горива то пословање је и отежано и скупље“, рекао је Весовић за Тањуг.

Он је као веома битно навео то што наши привредници и даље извозе на тржиште Руске Федерација а објашњавајући како ПКС помаже привредницима рекао је да комоира користи све информације својих чланица, шпедитера, банака и осталих финансисјких институција.

„Нама је важно да имамо информације на дневном нивоу и да их пласирамо у реалном времену“, рекао је он и позвао привреднике да редовно прате дневне извештаје ПКС, али и да комори достављају своје информације.

Навео је да се редовно ажурирају и информације из Европске уније (ЕУ) које су важне за пословање у тренутној ситуацији.

Одговарајући да ли постоје алтернативна тржишта за робе из Русије Весовић је рекао да је гас роба за коју не постоји алтернативно тржиште и да је он најосетљивија тема.

„Тако је и у ЕУ, која још не најављује санкције на гас и нафту, али најављује одређене санкције компанијама и ми смо ту осетљиви због присуства Гаспромњефта на нашем тржишту. Алтернатива за метале, камени угаљ, неке хемикалије за производњу постоје али су углавном скупље због постојећих“, рекао је он.

Када је реч о извозу нашег воћа и поврћа у Русију рекао је да је предлог ПКС да се траже друга тржишта, а то мора да се координише између државе и привреде.

Говорећи о уредби Владе Србије која забрањује извоз одређених пољопривредних производа, Весовић је навео да је став ПКС да разуме потребу да се штити домаће тржиште али да је највавзније да тржсисте буде снабдевено и стабилно.

Према његовим речима, Србија има предност да је скоро 80 одсто прехрамбених производа у малопродаји домаћег порекла, да смо и њихов извозник и да је став ПКС да треба што пре ослободити извоз брашна и јестивог луља, јер многе компаније имају потписане уговоре, а њих је лако раскинути али није склопити нове.

Навео је да су остале неизвезене одређене количине јабука у Русију које треба да се извезу у наредних месец, до месец и по дана и да тај извоз још функционише а када је реч о наредном периоду, јесени рецимо да се траже друга тржишта и да је контаката те врсте већ било.

Када је реч о енергентима, Весовић је навео да наша алтернатива за увоз нафте и нафтних деривата постоји али да је проблем потпуна зависност од увоза гаса.

„Тај проблем имају и неке земље ЕУ и ми ћемо покусати да кроз сарадњу са ЕУ пресликамо моделе како ће они решавати тај проблем. Ако они покажу разумевање за специфичност наше ситуације, Србија ће тај проблем мање осетити, а ако буде црвених линија које ће нас ставити у незавидан положај, можемо да очекујемо продубљење кризе“, рекао је он.

Додао је да се нада да се то неће догодити, али и да је препоручљиво штедети гориво, како од стране привреде тако и грађана.

Rod kajsija na području Kikinde biće umanjen oko 30 odsto

 

Преузмите андроид апликацију.