Stručnjaci poručuju da veslačka staza planirana na Šodrošu ni na koji način neće ugroziti životnu sredinu, a da novi GUP ne samo da nema negativnog uticaja, već naprotiv – doprinosi smanjenju zagađenja.
Iako su Generalnom urbanističkom planu prethodile temeljne studije koje su pokazale da njegova realizacija doprinosi kvalitetu života Novosađana, pojedina nagađanja bavila su se ugrožavanjem životne sredine, a posebno kada je reč o veslačkoj stazi, koja prema novom GUP-u treba da bude nova novosadska oaza zabave, sporta i rekreacije.
Veslačka staza nije namenjena samo profesionalnim veslačima, već svim građanima i turistima, a njeno tlo neće biti betonirano, već peskovito, iako se u javnosti pojavila lažna informacija o betonu koje nema ni u jednoj studiji niti delu GUP-a.
Veslačke staze nisu retke u svetu, pojedine čak i u zaštićenim područjima
Isti slučaj je i sa navodima da je Šodroš zaštićeno područje, te da će realizacija projekta uticati na biljni i životinjski svet, što, kako stručnjaci kažu, a praksa potvrđuje, nije tačno.
Naime, ono što je u Srbiji malo poznato jeste da projekti veslačkih staza nisu retki u svetu.
Jedna od čuvenih je staza u Lucernu koja se nalazi usred zaštićenog područja, a na kojoj se redovno održavaju i sportska takmičenja.
Poznata staza je i na Bledskom jezeru, jednom od najznačajnijih prirodnih jezera u Sloveniji, na kojoj se održava Međunarodna regata.
Na blogovima koji tematizuju putovanje u Sloveniju, veslanje Bledskim jezerom opisuje se kao jedno od najlepših turističkih iskustava, a turisti se upućuju da, iako je potrebno uložiti fizički napor, nikako ne propuste priliku da uživaju u ovoj slovenačkoj atrakciji.
Veslačka staza stabilizuje podzemne vode na telepu
Kako je ranije istakao direktor „Urbanizma“ Dušan Miladinović, osvrnuvši se na spekulacije u vezi sa veslačkom stazom, negativni komentari na račun projekta dolaze od onih koji nisu vršili ni analize ni istraživanja.
„Jednu od studija je radila ‘Vojvodina projekt’ i još četiri profesora Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sada čija je upravo struka u oblasti odbrane od poplava visokih i podzemnih voda. Te dve nezavisne studije dokazale su da ne postoji nikakava opasnost od plavljenja Novog Sada. Zbog toga što smo preuzeli planske dokumentacije iz ranijeg perioda i GUP i regulacionih planova veslačka staza služi kao jedan deo koji će služiti za stabilizaciju podzemnih voda na Telepu, ali neće dopuštati ni da padnu previše te podzemne vode i na taj način neće doći do isušivanja tla“, rekao je Miladinović.
Podsećamo, veliki projekat na obali Dunava u Novom Sadu na liniji Kamenička ada, Ribarsko ostrvo, Dunavac, Šodroš, Brodogradilište osmišljen je tako da uvažavajući najviše standarde na ovom potezu kreira jednu od budućih omiljenih lokacija Novosađana, ali i da postane jedna od nezaibilaznih turističkih lokacija.
Preuzmite android aplikaciju.