Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Веслачка стаза на Шодрошу раме уз раме са стазама у Луцерну и Бледу

Стручњаци поручују да веслачка стаза планирана на Шодрошу ни на који начин неће угрозити животну средину, а да нови ГУП не само да нема негативног утицаја, већ напротив – доприноси смањењу загађења.
Фото: Градске инфо

Иако су Генералном урбанистичком плану претходиле темељне студије које су показале да његова реализација доприноси квалитету живота Новосађана, поједина нагађања бавила су се угрожавањем животне средине, а посебно када је реч о веслачкој стази, која према новом ГУП-у треба да буде нова новосадска оаза забаве, спорта и рекреације.

Веслачка стаза није намењена само професионалним веслачима, већ свим грађанима и туристима, а њено тло неће бити бетонирано, већ песковито, иако се у јавности појавила лажна информација о бетону које нема ни у једној студији нити делу ГУП-а.

Веслачке стазе нису ретке у свету, поједине чак и у заштићеним подручјима

Исти случај је и са наводима да је Шодрош заштићено подручје, те да ће реализација пројекта утицати на биљни и животињски свет, што, како стручњаци кажу, а пракса потврђује, није тачно.

Наиме, оно што је у Србији мало познато јесте да пројекти веслачких стаза нису ретки у свету.

Фото: Градске инфо

Једна од чувених је стаза у Луцерну која се налази усред заштићеног подручја, а на којој се редовно одржавају и спортска такмичења.

Позната стаза је и на Бледском језеру, једном од најзначајнијих природних језера у Словенији, на којој се одржава Међународна регата.

На блоговима који тематизују путовање у Словенију, веслање Бледским језером описује се као једно од најлепших туристичких искустава, а туристи се упућују да, иако је потребно уложити физички напор, никако не пропусте прилику да уживају у овој словеначкој атракцији.

Веслачка стаза стабилизује подземне воде на телепу

Како је раније истакао директор „Урбанизма“ Душан Миладиновић, осврнувши се на спекулације у вези са веслачком стазом, негативни коментари на рачун пројекта долазе од оних који нису вршили ни анализе ни истраживања.

шордош
Фото: Градске инфо

„Једну од студија је радила ‘Војводина пројект’ и још четири професора Факултета техничких наука у Новом Сада чија је управо струка у области одбране од поплава високих и подземних вода. Те две независне студије доказале су да не постоји никакава опасност од плављења Новог Сада. Због тога што смо преузели планске документације из ранијег периода и ГУП и регулационих планова веслачка стаза служи као један део који ће служити за стабилизацију подземних вода на Телепу, али неће допуштати ни да падну превише те подземне воде и на тај начин неће доћи до исушивања тла“, рекао је Миладиновић.

Подсећамо, велики пројекат на обали Дунава у Новом Саду на линији Каменичка ада, Рибарско острво, Дунавац, Шодрош, Бродоградилиште осмишљен је тако да уважавајући највише стандарде на овом потезу креира једну од будућих омиљених локација Новосађана, али и да постане једна од незаибилазних туристичких локација.

Za Novosađane 93 miliona dinara za energetsku efikasnost

Преузмите андроид апликацију.