Почетна > Србија
Србија

Весић: Знатно ће се разликовати данашњи Београд и онај 2030. године

Заменик градоначелника Горан Весић изјавио је да ће се данашњи Београд и онај 2030. године разликовати по изграђеном метроу, пет фабрика за прераду отпадних вода, седам нових мостова, два тунела и са знатно већом просечном платом.
Фото: WikimediaCommons/Vlada Marinković

Представљајући Стратегију развоја Београда до 2030. године, Весић је казао да ће до тада Београђани имати завршене две линије метроа које ће се протезати на 41,2 километара, и око 235 километара приградске железнице.

„Све приградске општине, осим Гроцке биће увезане железницом са поласцима у шпицу на 10 минута и на 45 минута ван њега. Тренутно се раде три велике фабрике за прераду отпадних вода у Великом селу, Остружници и Обреновцу. Такође 2030. ниједно возило јавно-градског превоза неће ићи на фосилно гориво“, навео је Весић.

Додао је да је Град Београд од Европске инвестиционе банке тражио да до 21. фебруара распише конкурс за изградњу канализације на левој обали Дунава.

Уколико то не учине, Град ће сам до 1. марта расписати конкурс, навео је градоначелника за ТВ Пинк.

Навео је и да је стратегијом развоја Београда до 2030. предвиђена изградња седам нових мостова, два на Дунаву и пет на Сави, а да се очекује да тада просечна плата у престоници буде 200.000 динара.

„Биће изграђен Линијски парк, као и 100 мањих широм престонице. Такође предвиђено је уређење теразијског платоа, као и ширење бициклистичких стаза за 150 километара“, најавио је Весић.

Он је рекао и да су одборници Скупштине града на јучерашњем заседању усвојили План генералне регулације који се односио на јавне површине.

„Таквом одлуком смо заштитили Аду Хују и Велико ратно острво да остану паркови покривени шумом, док ће сви бесправно изграђени објекти морати да се уклоне. Такође смо заштитили Макиш као зелену површину, и заувек је сачували, али и све отворене зелене површине на Новом Београду. Сада тамо више није могуће градити“, навео је заменик градоначелника.

Подсетио је да су одборници усвојили и одлуку да се стара шећерана, као и стара топлана на Коњарнику прилагоде простору за развој културе и уметности.

„Пре свега биће намењени младим људима, неафирмисаним бендовима а чије ће подухвате финансирати Град Београд“, казао је Весић и подсетио да су одборници усвојили и предлог локације за изградњу гимназије и средње стручне школе у насељу Борча.


Raspisani lokalni izbori u Srbiji

 

Преузмите андроид апликацију.