Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић донео је Правилник о уређењу, управљању, одлагању и депоновању грађевинског отпада у току извођења радова, који ће у петак ступити на снагу, а захваљујући којем ће се, у складу за изменама Закона о планирању и изградњи, знатно смањити број нелегалних депонија грађевинског отпада.
Весић је појаснио да је Правилником прописана процедура предвиђена Законом о планирању и изградњи према коме је достављање документа о кретању и складиштењу грађевинског отпада неопходан услов за добијање употребне дозволе.
„То значи да ће инвеститор пре добијања употребне дозволе морати да докаже да је грађевински отпад предат овлашћеном оператеру. Ова обавеза се односи на инвеститоре којима је решење о грађевинској дозволи издато после 4. августа прошле године, а истовремено је протекао и рок од шест месеци од ступања на снагу овог Правилника“, рекао је он, саопштило је Министарство.
Напоменуо је да је, будући да у Србији, у свим јединицама локалне самоуправе, још увек нема изграђених депонија, направљен један изузетак, те инвеститор – уколико у окружењу од 50 километара у односу на локацију изградње објекта не постоји лиценцирани оператер постројења за третман, односно складиштење отпада – нема обавезу да уз захтев за издавање употребне дозволе приложи документ о кретању отпада, али је у обавези да достави изјаву о тој чињеници, коју проверава орган надлежан за издавање употребне дозволе.
Истакао је да ће примена Правилника знатно смањити број нелегалних депонија грађевинског отпада, које се налазе углавном поред путева, што ће бити и важан допринос комуналном реду и заштити животне средине.
„У наредном периоду, као министар надлежан за ову област, донећу нове прописе којима ће бити регулисане обавезе коришћења одређеног процента рециклираног грађевинског материјала приликом рехабилитације, реконструкције и изградње путева“, навео је Весић.
Vučić danas na potpisivanju ugovora sa konzorcijumom Hyundai Eng – UGT Renewables
Преузмите андроид апликацију.