Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић рекао је да ће будућа пруга Београд – Ниш значити свим грађанима, посебно онима који живе у градовима на траси, истичући да ће тендер за тај пројекат бити транспарентан.
“Постоје нека питања која нису политичка, такво је и питање значаја изградње пруге правцем север – југ и жао ми је што нећете подржати тај предлог”, рекао је Весић јуче у парламенту одговарајући посланику Новог ДСС-а Дејану Шулкићу који је рекао да та странка неће подржати законе о потврђивању уговора о зајму за изградњу те пруге.
Весић је рекао да ће Србија узети кредит од 1,1 милијарди евра од ЕИБ-а и 550 милиона од ЕБРД-а, тако да ће тендер бити спроведен по правилима међународних институција.
“Тај тендер биће транспарентан, биће много понуђача. Тендер не искључује домаће компаније, које могу да буду део конзорцијума, а не само да буду подизвођачи”, навео је министар.
Весић је рекао и да вредност пројекта од 2,775 милијарди евра није коначна, јер заправо може да буде и мања, а то ће зависити од тендера.
“Видећемо на тендеру какву ћемо цену добити, али немојте да имате дилему – то ће бити јавни процес, тарспарентан и посао ће бити урађен добро и квалитетно. На великим тендерима присутан је и заступник јавности, па ће сви моћи да прате шта се дешава, а ми ћемо водити рачуна да радови буду урађени како треба. Важно је да грађани од Београда до Ниша стижу за 100 минута”, рекао је Весић.
Додао је да ће у будућности пруга до Ниша, односно до Прешева, бити продужена даље, до Скопља, Солуна… истичући да је важно да сви делови Србије буду добро саобраћајно повезани, али и да Србија буде повезана са земљама у региону.
Министар је рекао и да ускоро следи тендер за уређење 150 пружних прелаза.
“Имамо их преко 1.000 критичних, али морамо да кренемо да их уређујемо, јер имамо три пута више погинулих на пругама и пружним прелазима него ЕУ”, рекао је Весић.
Најавио је да ће се ускоро пред посланицима наћи нови Закон о безбедности железничког саобраћаја, којим ће се предвидети обавезу да на свим пругама брзине преко 100 километара, носилац јавног овлашћења има право да одреди где ће поставити ограду.
Преузмите андроид апликацију.