Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић изјавио је данас да се у Србији никада више километара канализације и постројења за прераду отпадних вода није градило и истакао да ће кроз пројекат „Чиста Србија“, чија је вредност 3,5 милијарди евра, прикључак на канализацију укупно добити око 2.200.000 људи.
Весић је то изјавио у Скупштини Србије одговарајући на примедбе опозиције у вези са пројектом „Чиста Србија“ и додао је да тај пројекат треба да покрије 73 јединице локалне самоуправе на 93 локације са 159 постројења за прераду отпадних вода укупног капацитета од 2.291.300 еквивалентних становника и 5.228.469,06 метара канализационе мреже.
Он је објаснио да је већином реч о малим постројењима за прераду отпадних вода, али да има и великих, као постројење у Новом Саду, које је еквивалент за 300.000 становника.
„У првој фази пројекта, а она је завршена преко 70 одсто, рађене су канализације на 16 локација, укупна вредност прве фазе је 336,6 милиона евра, гради се 680,3 километара канализације и гради се 25 постројења за прераду отпадних вода, углавном мањих постројења, укупног капацитета 195.100 еквивалентних становника“, рекао је Весић.
Истакао је да се пред посланицима налази задужење за другу фазу, чија је вредност 216 милиона евра и додао да се нада да ће они то одобрити.
Навео је да је у другој фази предложено да се гради канализација и постројење на девет локација и да се њоме покрива 50.000 становника.
Весић је навео да је у другој фази, чија је вредност 216,40 милиона евра и навео да је у тој фази предвиђено извођење радова на девет локација.
„Другом фазом покривамо укупно 50.000 становника“, рекао је Весић.
Када је реч о технологији, подсетио је да је прошле године промењена уредба Владе која је усклађена са свим европским директивама и уведена је обавеза да се код свих постројења која се граде за прераду отпадних вода, изузев оних малих јер код њих за тим нема потребе, уведе и терцијална прерада што је у складу са директивом ЕУ.
Додао је да се са извођачем, који је из Кине, раде анекси у оквиру којих имају обавезу да прихвате технологију и прераду у складу са директивама ЕУ.
„Тако се раде постројења и тако ће се радити сва друга постројења тако да бих волео, истине ради, ако већ говоримо о томе, а видим да су појединима пуна уста тога да каналзиације нема, да онда макар када се гради канализација, то признамо. Али очигледно овде имамо људе који ништа не разумеју јер мисле да је све политика и да не постоје ствари које се раде и које су важне за сваку грађанку и грађанина“, рекао је Весић.
Навео је да “Чиста Србија” није једини пројекат у оквиру којег се ради канализација и захвалио Немачкој развојној банци КфВ која има неколико веома добрих пројеката, Банци Савета Европе, али И градовима И општинама јер и сами улажу када је у питању канализација.
„На тај начин ћемо коначно решити проблем канализације. Није канализација постојала у Србији, па је неко укинуо, па је сада нема него је никад није било и никада се више километара канализације и постројења за прераду отпадних вода није градило. Да ли је довољно брзо?
Сигурно није јер је потребно да свака кућа у Србији има прикључак на канализацију, али да ли је више него што се икада градило? Јесте“, констатовао је Весић и додао да би било лепо да се макар признају те чињенице.
Опозиционим посланицима је поручио, да ако већ критикују, барем не износе неистину како се канализација у нашој земљи не гради.
„Слушамо већ неколико сати како у Србији нема канализације и да ју је неопходно градити”, рекао је Весић и додао да је прва фаза пројекта “Чиста Србија” сукцесивно почела да се изводи 2021. године, а да се за другу фазу чека прибављање кредитних средстава.
Весић је навео да је као неко у чијем се министарству налази пројекат „Чиста Србија“ спреман да чује сваки предлог како тај процес може да се убрза.
„Спреман сам да чујем неки предлог ако неко заиста мисли да директиве ЕУ које смо усвојили уредбом нису довољне и да можда постоји још нешто што можемо да урадимо, али да измишљамо да пројекат не постоји је нешто што је заиста непримерено… Имамо проблем са људима који имају проблем са реалношћу, који не могу да прихавте да се нешто ради. Слажем се са тиме да можемо да причамо о томе да ли нешто може брже и боље да се ради и ово јесте место да се о томе прича, али немојте да измишљате да се нешто не ради“, закључио је Весић.
Преузмите андроид апликацију.