Меморандум о разумевању о имплементацији пројекта о изградњи и модернизацији аеродрома „Константин Велики“ у Нишу потписан је данас чиме ће улагања у тај аеродром бити настављена, а према речима министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горана Весића у овој фази биће уложено више од 140 милиона евра, чиме ће нишки аеродром бити потпуно функционалан.
Меморандум су потписали министар Весић и главни инжењер у компанији „China Shandong International“ Џанг Ђијенчао, у присуству министарке државне управе и локалне самоуправе Јелене Жарић Ковачевић, амбасадора Кине у Србији Ли Минга, градоначелника Ниша Драгослава Павловића и в.д. директора „Аеродроми Србија“ Михајла Здравковића.
Весић је рекао да је веома срећан што се у овој години већ други пут потписује меморандум о наставку изградње нишког аеродрома и подсетио да је пре скоро девет месеци са „Шандонгом“ потписан уговор о томе да се заврше паркинзи и комплетан приступ новој згради терминала на нишком аеродрому.
„Тада је било сумње и говорили су нам да то радимо због кампање, али смо то завршили у року и ставили у функцију нову терминалну зграду пре почетка летње сезоне што је било веома важно за оне који лете са овог аеродрома“, рекао је Весић.
Подсетио је да је тада уложено више од 30 милиона евра у аеродром и да се то показало веома значајним јер је Ниш добио веома функционалан аеродром, онакав какав заслужује.
Сада се улази у другу фазу радова у коју ће, како истиче, бити уложено више од 140 милиона евра чиме ће нишки аеродром бити потпуно функционалан.
Та инвестиција има неколико делова, рекао је Весић и навео да први подразумева санацију полетно-слетне стазе која није рађена од када је аеродром направљен, други проширење платформе која је веза између терминалне зграде и платформе за паркирање авиона, затим изградња рулне стазе, рушење старе зграде и изградња новог дела, као и изградња новог торња.
„За неке од ових пројеката већ имамо грађевинаске дозволе као што је полетно-слетна стаза, рулна стаза, торањ, за неке ћемо дозволу добити веома брзо, али у сваком случају изградња може да почне заиста брзо“, рекао је Весић.
Захвалио је амбасадору Кине и пријатељима из компаније „Шандонг“ на томе што имају разумевања за Србију.
„Као што знате, мисија ММФ-а је тренутно у Србији и ми имамо јасно дефинисану могућност јавног дуга, тога се држимо и управо зато смо добили већи кредитни инвестициони рејтинг и имамо стабилну економију. Пошто је председник рекао да ћемо за неке пројекте морати да померимо рокове како бисмо били у оквиру тог јавног дуга, нама су наши кинески пријатељи изашли у сусрет и они ће потпуно наредне три године о свом трошку финансирати комплетну изградњу аеродрома, а новац почињемо да враћамо тек од 2027. године“, рекао је Весић.
Навео је да је ово само једна од инвестиција Владе Србије у Нишу и подсетио да се тренутно ради железничка обилазница око Ниша чија је вредност 153 милиона евра, да се реконструише пруга Ниш-Димитровград, затим пруга Ниш-Брестовац која ће бити завршена најкасније у јануару или фебруару следеће године, а да ће сигурно до краја идуће године почети изградња брзе пруге између Београда и Ниша, која ће коштати две милијарде и 750 милиона евра.
Све то, истакао је, показује колико Влада Србије води рачуна о грађанима Ниша и улаже у тај град, уз фабрике које су ту отворене и које ће тек бити отворене.
Весић верује да је будућност Ниша не само путнички, већ и карго саобраћај.
„То је веома важно и сада ћемо моћи да развијамо и ту врсту саобраћаја јер имамо више места за паркирање камиона и авиона“, рекао је Весић.
Навео је да је 2012. године на нишком аеродрому било 27.426 путника, док је 2023. године било 448.312 путника.“Ако желимо да овде дођу и лоукост компаније, а ‘Ер Србија’ ће почети са још једним комерцијалнијм летом из Ниша веома брзо, очекујемо да ћемо онда имати шта да понудимо другим компанијама и биће још више летова из Ниша“, рекао је Весић.
Навео је да ће Србију ове године посетити између 145.000 и 155.000 кинеских туриста, док смо их пре 2012. године имали од 5.000 до 10.000 на годишњем нивоу.
„Тај тренд ће расти јер имамо све више директних авио линија са Народном Републиком Кином. Већ имамо линију за Тјенђин што је предграђе Пекинга, недавно смо отворили линију за Гуангџоу што је најбогатија кинеска провинција и почећемо да летимо и за Шангај“, рекао је Весић.
Истиче да ако се томе дода брза пруга од Београда до Ниша коју ће изградити, јасно је да постоје градови на траси те брзе пруге као што су Јагодина, Параћин или Ћурпија који ће, захваљујући тој прузи, брже долазити до аеродрома у Нишу.
„Такође, са Северном Македонијом је договорено да ће се градити брза пруга од Брестовца до Скопља што ће омогућити да имамо путнике који ће долазити на нишки аеродром не само са југа Србије већ из читавог региона“, рекао је Весић.
Додаје и да ће у наредном периоду уследити и решавање питања аеродрома „Морава“ у Краљеву.
„Ако имамо у виду да 2027. године очекујемо три милиона туриста само за ЕXПО у Србији јасно је да сви ти туристи не могу да слете на београдски аеродром и да ће део њих долазити преко Ниша јер су такви капацитети аеродрома. Биће много више авиона, летова, чартера, много више потребе за туристима и јасно је да туристи који дођу на ЕXПО не долазе само на један дан у Београд већ ће у нашој земљи бити најмање пет до седам дана што значи да ће видети и Ниш и Нови Сад и посетити многа друга места“, рекао је Весић.
Министар је истакао да се по овоме види како се Србија развија.
„У нашој земљи се граде и путеви и пруге и све остало, али мислим да су најважнији показатељ технолошког искорака и модернизације Србије брзе пруге и изградња аеродрома, а Ниш има ту срећу да ће имати и брзу пругу и модеран аеродром“, рекао је Весић и додао да се на тај начин показује како Ниш постаје прави регионални центар.
Још једном је захвалио свима који учествују у пројекту изградње и модернизације нишког аеродрома.
„Сигуран сам да ћемо у наредних месец дана имати уговор, радови могу да почну брзо јер за неке делове пројекта већ имамо грађевинске дозволе тако да ћете брзо видети радове и за скоро три године комплетно ћемо завршити овај пројекат који није мали и тиме моћи да кажемо да је аеродром ‘Константин Велики’ можда и најбоље опремљен аеродром у региону“, закључио је Весић.
Министарка државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић истакла је да је потписани меморандум веома важан за будућност која чека и аеродром „Константин Велики“ и Град Ниш, ка којем као регионалном центру стреми око два милиона људи са југоистока Србије, те да представља ново поглавље у развоју и даљој модернзицији аеродрома.
Истакла је да су за земљу и сваку локалну самоуправу нове саобраћајнице кичма развоја и напретка, те да су Влада Србије и Министарство на чијем је челу министар Весић препознали да је управо улагање у саобраћајну инфраструктуру најважније јер доводи инвестиције, нова радна места и веће плате.
„Овај догађај не илуструје само добре односе Србије и Кине, већ представља могућност да изразимо захвалност на пруженој руци, помоћи и сарадњи са Кином“, рекла је министрка Жарић Ковачевић.
Амбасадор Кине у Србији Ли Минг истакао је да данашње потписивање меморандума показује колико поверење Влада Србије има у кинеске компаније и доказ је челичног пријатељства две земље.
„Када се заврши пројекат модернизације овог аеродрома број путника ће се знатно увећати“, додао је амбасадор.
Изразио је очекивање да ће сви радови бити завршени 2027. године.
„Ниш је важан град, највећи у овом делу Србије и постаје све важније путничко и карго чвориште. Сведоци смо да и све више кинеских туриста посећује Ниш. Нишки универзитет је постао део породице Института ‘Конфучије’, што ће допринети даљем развоју нашег пријатељства и све богатијом сарадњом са Градом Нишом“, навео је амбасадор Ли.
Подсетио је и на посету кинеског председника Си Ђинпинга Србији у мају ове године, те додао да је управо приликом те посете схватио да две земље реализују све више заједничких пројеката.
Градоначелник Ниша Драгослав Павловић рекао је да је пројекат изградње аеродрома „Константин Велики“ један од највећих и најважнијих државних пројеката у том граду.
„Ниш, град који је одувек био капија истока и запада, има ваздушну луку која може да га споји са било којом тачком на свету. Сада добија аеродром какав постоји у светским метрополама. Аеродром царског имена враћа круну царском граду“, рекао је Павловић.
На томе, додао је, Ниш велику захвалност дугује држави, председнику Александру Вучићу, ресорном министру Горану Весићу и кинеском „Шандонгу“.
„Огромна су улагања у аеродром, која превазилазе могућности града Ниша, а без правих пријатеља нема ни праве будућности. Захваљујући свима вама, данас стварамо нове симболе модерног Ниша“, рекао је градоначелник Павловић.
Vučić sutra sa podsekretarom SAD za ekonomski rast i energetiku Fernandezom
Преузмите андроид апликацију.