Велики петак није радостан дан и због тога се у цркви не служи литургија, већ Царски часови, који нас уводе у догађаје страдања Исуса Христа, објаснила је данас вероучитељка Наташа Филиповић.

“Први час је осуда Исуса Христа од стране јеврејског првосвештеника Кајафе, трећи час је страдање и бичевање, шести распеће Христово, девети час смрт на крсту и потом догађаји који следе до Васкрса”, објаснила је Филиповић за Тањуг у емисији “Под лупом”.
Филиповић је додала да се у вечерњим часовима дешава “Изношење плаштенице” која симболизује платно у које је Исус Христ био умотан након што је био скинут са крста и положен у гроб.
Вероучитељка је објаснила да се недеља Васкрса назива “Страсна недеља” јер указује на страдање и бол, али и “Велика недеља” јер је како је она навела, страдање и бол после Васкрса су преображениу радост.
“Страдање и тај бол је после Васкрса преображена у ту неку вечну радост, јер Христос показује да смрт страдање и бол није последњи наш догађај, већ постоји васкрсење новог живота”, рекла је Филиповић.

Сврха Васкршњег поста је према Филиповићевој у томе да човек усмери своју глад и окрене се како она наводи, ка сусрету са собом, са Богом и са другим људима.
“Сви дани ‘Велике седмице’ и пост који му претходи јесте као неки појачани интезитет наше глади потребе за Богом, за неким истинским сусретом са собом, са другим људима и са Богом”, рекла је она.
Филиповић је коментаришући модеран начин живота рекла да је пажња људима уперена ка спољњем свету, уместо ка унутрашњем бићу.
“Човек заборавља да види себе и да се сусретне са собом, шта му заиста треба, чега је заиста гладан, шта је то што му доноси радост и неку спасоносну унутрашњу промену, која ће наравно после да се покаже у делима”, навела је Филиповић.

Саговорница Тањуга је објаснила да је у време поста, чак и у најранијем хришћанству, било битно изразити солидарност према другима, да храну или одећу коју нећемо искористити поделимо са онима којима је она потребна.
“Има више димензија поста, али крајњи циљ и суштина јесте окрет, излазак из себе и окренутост ка другом бићу, јер у томе се огледа Бог и суштина хришћанског живота”, закључила Филиповић.



Хришћани данас обележавају Велики петак, дан када је Исус осуђен и распет на Голготи
Преузмите андроид апликацију.