Председничке, парламентарне и локалне изборе 3. априла у Србији пратиће више од 4.000 посматрача из домаћих организација ЦРТА и ЦеСИД као и делегације Европског парламента, Канцеларије ОЕБС за демократске инситуције и људска права (ODIHR) и Европске мреже организација за праћење избора (ENEMO).
Домаћа организација Црта саопштила је уочи изборног дана да формила до сада највећу посматрачку мисију која ће оценити квалитет процеса гласања на председничким, парламентарним и београдским изборима, али и најавила да неће посматрати локалне изборе у преосталих 13 градова и општина.
„Изборе ће посматрати више од 3.000 посматрача, дупло више него на изборима 2020. године, обучених по највишим међународним стандардима“, најавили су из организације Црта.
Када је реч о методологији, Црта ће извештавати о републичким и београдским изборима на основу два случајна узорка, репрезентативна за Србију (500 бирачких места) и за Београд (450 бирачких места), односно на основу укупно 950 бирачких места.
Центар за слободне изборе и демократију (CeSID) ће током изборног дана на терену имати 942 посматрача.
Заједно са агенцијом ИПСОС Србија најавили су да ће организовати паралелно бројање гласова, уз објављивање процене излазности и изборних резултата парламетарних, председничких и београдских избора. Такође, CeSID ће, како је истакнуто у саопштењу, током дана редовно извештавати и о изборним неправилностима.
Њихов метод заснива се на стратификованом узорку од 864 бирачка места, са којих ће се током дана прикупљати подаци о излазности односно током вечери о изборним резултатима.
Изборе прати висе од 360 међународних посматрача
Изборни процес у Србији прати више од 260 међународних посматрача које је ангажовала Канцеларија ОЕБС-а за демократске институције и људска права (ОДИХР), изјавио је данас шеф мисије Даглас Вејк и навео да су се тиму придружиле и три парламентрарне делегације са око 100 посматрача.
Вејк је рекао да у овом тренутку не може да каже више о самом изборном процесу, али да ОЕБС на терену има велики тим посматрача који надгледа изборе.
“Ми пратимо колико је изборни процес у складу са међународним прописима и обавезама које је Србија преузела, као што то чине и друге државе“, рекао је Вејк новинарима испред бирачког места у Београдској пословној школи.
Додао је да је ово важан дан за Србију јер, како каже, грађани имају прилику да гласају и изаберу представнике за парламент и председника државе.
На питање када ће ОЕБС изаћи са првим извештајем о изборима, Вејк је рекао је пре неколико недеља објављен прелиминарни извештај са налазима који се тичу предизборног процеса и најавио да ће мисија сутра, заједно са представницима других парламентарних делегација, одржати прес конференцију на којој ће саопштити прелиминарне закључке.
“Процес се наставља и након избора, а ту смо да пратимо и ако буде другог круга председничких избора“, казао је Вејк.
Делегација Европског парламента (ЕП) по први пут ће посматрати изборе у Србији. Предводи је посланик ЕП из редова социјалдемократа (S&D) Тајс Ретен, док су чланови Делегације известилац ЕП за Србију Владимир Билчик (Европска народна партија), известилац из сенке за Србију из групе „Обновимо Европу“ Клемен Грошељ, посланик немачких демохришћана (CDU) Свен Симон, посланик групе Европских конзервативаца и реформиста из Румуније Кристијан Терхес, Јакоп Далунде из редова европских Зелених и посланик групе Идентитет и демократија из Словачке Иван Давид.
Међу посматрачима ће бити и Делегација Парламентарне скупштине Савета Европе, коју чини 19 чланова на челу са пољским политичарем Александером Поциејом.
Европска мрежа организација за праћење избора (ENEMO) акредитовала је шест међународних експерата за изборе и 10 дугорочних посматрача за парламентарне изборе у Србији, а шеф Мисије Пјер Пеитиер најавио је да ће мисија пратити поштовање људских и политичких права, укључујући равноправност полова, као и понашање органа за управљање изборима, регистрацију бирача, кампање учесника и жалбе на изборни процес.
Преузмите андроид апликацију.