Izjava šefa države Kima Džong Una o „velikoj krizi“ ukazuje na izbijanje pandemije kovida 19 i u ovoj izolovanoj zemlji. Ali, postoje i druga objašnjenja.
Do danas Severna Koreja nije prijavila nijednu jedinu infekciju korona virusom Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO).
Ali, pojedini eksperti sumnjaju, s obzirom na dugačku granicu s Kinom i slab zdravstveni sistem, da ova zemlja nije mogla da spreči prodiranje virusa.
Režim u Pjongjangu je suzbijanje Kovida 19 označio kao „pitanje nacionalnog opstanka“ i od januara 2020. zabranio ulazak turista, izolovao diplomate stacionirane u zemlji i ograničio trgovinu i promet sa Kinom.
Vođa Kim Jong Un je sredinom juna odlučio da treba produžiti odbrambene i zaštitne mere.
Izveštaj KCNA „težak slučaj“.
Izveštaj državne novinske agencije KCNA podstakao je strane spekulacije da se korona virus raširio u pojedinim delovima zemlje.
KCNA izveštaj, međutim, ne opisuje detaljnije „težak slučaj“.
Zbog toga analitičari različito tumače Kimovu izjavu.
„Visoko rangirani funkcioneri su zanemarili sprovođenje važnih odluka u vezi sa globalnom zdravstvenom krizom i time izazvali veliku krizu u garantovanju bezbednosti države i naroda“, objasnio je Kim.
Neki posmatrači u Južnoj Koreji su to protumačili kao pokazatelj velikog broja slučajeva zaraze korona virusom.
Širenje virusa ili priprema terena za čistku.
Ako se virus zaista proširio u zemlji, to bi mogao da bude težak udarac režimu. Strogi lokdaun od početka pandemije dodatno je oslabio privredu, koja već stenje pod međunarodnim sankcijama i posledicama tajfuna prošle godine.
Možda bi upozorenje na krizu trebalo da „pooštri internu disciplinu“, spekuliše službenik Ministarstva ujedinjenja u Seulu.
Šef države bi doduše mogao da smeni i premijera Kima Tok-huna, kako bi demonstrirao svoju moć.
Iako je ekonomski ekspert tek u avgustu prošle godine postavljen na funckiju predsednika vlade.