Велика Британија је одобрила изградњу прве велике рафинерије литијума у земљи, јавља Ројтерс. Велика Британија је одобрила и изградњу гигафабрике како би се ослободила зависности од литијумских батерија које долазе из Кине.
Литијум који ће се производити у Великој Британији биће коришћене за производњу преко потребног материјала за батерије електричних аутомобила. Пројекат, који води Греен Литхиум, биће један од првих и највећих у Европи.
Зелена литијумска рафинерија ће бити изграђена на Теессидеу и подстаћи ће британску индустрију производње електричних возила (ЕВ).
Фабрика, која ће бити изграђена на локацији од 58 хектара у оквиру комплекса ПД Портс Тееспорт, створиће довољно литијума за производњу милион батерија за електрична возила годишње, саопштила је компанија.
Литијум је кључна компонента у производњи батерија за електричне аутомобиле, а пораст производње електричних аутомобила подразумева ослањање на производњу литијума у Кини и источној Азији, где се тренутно прерађује 89% светског литијума.
Греен Литхиум се нада да ће фабрика у Великој Британији подстаћи изградњу већег броја гигафабрика – које производе батерије и створити сигурност у погледу набавке, цене и доступне количине литијума.
У фази изградње биће отворено више од 1.000 радних места, а када буде у функцији запослиће 250 људи.
Три компаније у Великој Британији (Бритисх Литхиум, Цорнисх Литхиум и Нортхерн Литхиум) имају циљ да произведу укупно око 35.000 тона метала до 2030. године. И поред тога, ово је знатно испод пројектоване домаће потражње од 80.000 тона литијума до краја ове деценије, према проценама компаније Цорнисх Литхиум.
У складу са својом политиком, Влада Велике Британије жели да подржи домаћу производњу литијумских батерија како би смањила увоз из Кине, рекао је недавно један владин званичник.
Крајем јуна, француска група за минерале Имерyс објавила је планове за ископавање литијума у Великој Британији и рекла да би њена рударска локација у Корнволу могла да испоручи чак две трећине батерија за британска ЕВ до 2030. године. Циљ је да се произведе око 20.000 тона за годину дана у партнерству са Бритисх Литхиум.
Портпарол компаније ТВЛ каже да у Европи постоји велики недостатак капацитета за производњу литијума великих размера, рекао је портпарол компаније ТВЛ. – Европа ће до 2025. године имати гигафабрике укупне снаге од 700 ГW, којима ће требати 325.000 тона литијума годишње.
Шта је гигафабрика?
Гигафабрика је термин који је први сковала компанија Тесла и односи се на фабрике које производе електричне батерије у великим размерама, углавном за употребу у електричним возилима.
Глобална потрошња литијума прошле године порасла је за 41 одсто у односу на ниво из 2021. године, на око 122.000 тона. Ову процену дао је амерички Геолошки завод за робу. Пораст производње био је одговор на снажну потражњу литијум и јонских батерија и више цене метала.
Процењује се да ће потражња за литијумом широм света порасти за око 75 одсто између 2022. године и 2025. године, углавном због тога што владе и индустријске компаније појачавају напоре да обезбеде већу понуду материјала за батерије, док активно промовишу прелазак на електрична возила.
ЕУ жели да смањи своју зависност од увоза литијума из Кине и због тога је неопходно да експлоатише и сопствена налазишта литијума, којих има у више држава на старом континенту, међу којима је и Србија.
У разговору за Демостат, стручњак Немачке агенције за минералне ресурсе (ДЕРА) Михаел Шмит изјавио је да у Европи тенутно постоји више од 15 пројеката у преко 10 земаља који се тичу експлоатације литијума.
Како прецизира, пројекти су лоцирани у Шпанији, Португалу, Финској, Француској, Аустрији, Немачкој, Чешкој, Босни и Херцеговини, Србији и другим земљама.
Шмит наводи да Европа има потенцијал да се у 2030. години у значајној мери снадбева литијумом из својих налазишта – чак до 40 одсто претпостављене потражње.
Литијум у Србији
У медијима су се током прошле године појавили наводи да наша земља има 10% светских резерви овог метала. Заправо, Србија је 11 на свету по количини овог метала.
Наиме, Геолошки топографски институт Сједињених Америчких Држава крајем прошлог месеца објавио је анализу на ту тему.
Истраживање овог института показало је да су рекордери по количини литијума поређани на следећи начин:
Snimak medveda koji preplivava Drinu postao viralan na Tik-Toku (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.