Ženama koje ne jedu meso nedostaju hranljive materije da bi održale kosti i mišiće zdravim. Takođe žene koje ne jedu meso sklonije su lomljenju kuka, tvrdi se u studiji u Velikoj Britaniji. Istraživači su 20 godina pratili ishranu 26.000 žena i ustanovili da je veća verovatnoća da vegetarijanke dožive prelom kostiju nego žene koje jedu meso.
Stručnjaci sa Univerziteta u Lidsu kažu da pojedine vegetarijanke nemaju dovoljan unos hranljivih materija koje su dobre za zdravlje kostiju i mišića, pa su u većem riziku od preloma.
Međutim, autori istraživanja navode da to ne znači da treba odbacivati vegetarijansku ishranu.
Istraživači su analizirali grupu žena u dobi između 35 i 69 godina kako bi proverili vezu zdravlja i ishrane.
Oko 28 odsto ispitanica su vegetarijanke, a jedan odsto njih imaju vegansku ishranu.
Posle 20. godine, 822 žena, ili tri odsto ispitanica, kažu da su lomile kuk.
„Studija pokazuje da postoji potencijalni rizik od preloma kuka kod vegetarijanki.
„Međutim, kao i kod svake vrste ishrane, važno je da se odredi zdravstveno stanje i koje hranljive materije su potrebne za zdrav život“, kaže Džejms Vebster, glavni autor studije.
On navodi da u vegetarijanskoj ishrani često nema dovoljnog unosa proteina i kalcijuma, koji se obično nalaze u većem procentu u mesu, nego u biljkama.
„Nizak unos ovih materija može da oslabi kosti i mišiće, a onda su u većem riziku od preloma“, pojašnjava Vebster.
Ipak, autor studije ističe da postoji nekoliko varijanti vegetarijanske ishrane i da se razlikuje od čoveka do čoveka, pa i ona može da bude „zdrava ili nezdrava, baš kao i ishrana koja sadrži životinjske proizvode“.
Naučnici tvrde da žene mogu da sačuvaju zdrave kosti održavanjem kilaže, dodaju hranljive materije poput B12 u ishranu i ako ostanu aktivne.
„Ova studija je samo deo šire slike ishrane i zdravih kostiju i mišića u starijoj dobi.
„Potrebna su dalja istraživanja kako bi se proverila uloga telesne težine i otkrili razlozi za različite ishode kod vegetarijanaca i mesojeda“, kaže koautor stude Daren Grinvud.
Koautorka, profesorka Dženet Kejd kaže da je istraživanje „važan korak“ u razumevanju potencijalnog rizika koji bi ishrana zasnovana na biljkama mogla predstavljati dugoročno i „šta bi moglo da se učini da se rizici ublaže“.
Istraživači su rekli da je potreban dalji rad kako bi se procenilo da li se slični rezultati mogu naći kod muškaraca.
Preuzmite android aplikaciju.