Почетна > Бизнис
Бизнис

Вечита дилема: Периферија или центар града?

У великим европским и светским метрополама, протеклих деценија присутан је тренд да се људи измештају из централних градских четврти и одлазе на периферије градова.
Фото: Pixabay

У САД је оваква насеља називају „Бела предграђа“, и у њима углавном живи средња и виша средња класа.

Тренд да људи „беже“ из градова у околна насеља, од скоро је присутан и код нас. Прави замах је доживео приликом избијања пандемије Корона вируса.

Одабир између центра и периферије није нимало лак. Много је и предности и мана. Такође велику улогу игра и буџет којим породица располаже, лични афинитети, животни период…

Јасно је да ће млађи људи већином преферирати центар града и близину свих градских дешавања, посла, факултета…

Пре доношења коначне одлуке о томе колико желите да свој живот преместите ван градске гужве, важно је и промислити колико често морате да идете у град, да ли имате могућност рада од куће, да ли имате обавезу да возите сваки дан децу у школу

Предности живота на периферији

-Ниже цене квадрата. Многи ће се радије определити за периферију због овог разлога. Неки из финансијских побуда, а неки јер би радије „живели у кући на селу него у голубарнику у граду“. Такође многи преферирају живот у кући са двориштем, где могу да имају и гаражу, помоћне просторије, базен…

-Нижи порези. Цене пореза по квадрату, значајно су ниже него у централним квартовима великих градова

-Мир и тишина. Живот на периферији је знатно мирнији и мање бучан него у граду. Такође и интензитет саобраћај је вишеструко мањи него у граду (осим ако кућа није уз магистрални правац или обилазницу)

-Блискост са природом. На периферији је свакако чистији ваздух, мање загађено са више зеленила и контактом са природом

Pixabay
Мане живота на периферији

-Удаљеност од посла, школе или дешавања. Мана живота на периферији је зависност од превоза, да ли сопственог или јавног. Тешко је доћи до посла без да се „седне у ауто“ или да мора да се користи градски аутобус. Ово важи и за ђаке и студенте. Такође проблем постаје већи, ако морате неколико пута у току дана до града.

Фото: Pixabay

-Некомплетна инфраструктура. Скоро нигде на периферији не постоји централно грејање. Такође негде не достаје асфалт или питка вода…

Предност живота у центру

-Близина дешавања. Било да причамо о послу, набавци, тржним центима, школама/факултетима, биоскопима, центар града пружа вам могућност да брзо стигнете до њих. Такође до ових садржаја можете лако доћи и пешке или бициклом, не морате да мислите да ли ћете близу посла наћи паркинг. Центар вам омогућава и већи избор вртића, основних и средњих школа, ако имате даце

Фото: Pixabay

-Друштвени живот. Центар града пружа вам активан друштвени живот, преко мноштва кафића, ресторана, установа културе и разних догађања.

-Спортске активности. Спорт и здрав начин живота, је све важнија ставка у животу савременог човека. Овде имате велики избор спортова или теретана, како за вас тако и за вашу децу.

-Саобраћајна повезаност. По правилу централне градсек четврти боље су повезане јавним превозом него периферије, па ћете тако лакше стичи до свог циља.

Мене живота у центру

-Саобраћај. Велика бука и гужве у саобраћају су свакодневница у центру. Порастом броја возила, десио се парадокс, па у појединим улицама, гужви буде цео дан, а не само у шпицу. Такође наћи паркинг испред или недалеко од своје зграде је права авантура.

-Бука. Ако живите у згради у центру, онда скоро да немате мира. Да ли од комшија, да ли од музике у кафићима или омладине и тинејџера, који и дању и ноћу „блеје“ у двориштима зграда и праве буку.

-Загађеност. Издувни гасови и бетон који „исијава“, једна су од главних мана живота у граду.

–Веће цене квадрата и пореза. Цена квадрата у централним деловима Београда или Новог Сада, одавно је прешла 3.000 евра! Чак и паркинг места у гаражама (а не гараже!) коштају у распону од 12.000 до скоро 30.000 евра! За цену једне гарсоњере фактички можете да купите кућу од 200 квадратних метара и саокућницом, на 10 километара од строгог центра града. Цене пореза на некретнине некоико пута су веће у центру него на периферији.

Од појединца до појединца разликују се приоритети и животне потребе. Оне нису исте у сваком животном добу. Зато је важно добро проучити све опције, пописати потребе које имате ви или ваша породица и донети праву одлуку.

Bajnens: Loš dan za bitkoin, vrednost pala za 1.000 evra, na 23.000 evra

Преузмите андроид апликацију.