Здрава подршка у вези има границе: бринути о партнеру природно, али превелика емоционална одговорност може да направи неравнотежу у односу и поремети га.

Кад се заљубимо, партнерски однос постаје засебни, мали, приватни свет у коме слободно делимо осећања, тајне. Међутим, партнер је тај који сазнаје и за трауме и искуства из дотадашњег живота, а делимо их са жељом да будемо прихваћени и добијемо подршку.
Зашто је партнер „сигурна кућа“ за наше емоције и да ли је природно што их делимо са њим
Временом, партнер често постаје „сигурно место“ за наше проблеме, бриге и несигурности. Али – да ли несвесно стављамо терет свом емоционалног излечења на њихова плећа? Према мишљењу психотерапеут Хуи Тинг Кок , реч је о следећем:
– Када партнер дели нешто важно, обично тражи потврду, разумевање или повезаност. То је облик интимности који настаје када се особа осећа довољно сигурно да искрено подели своја осећања и мисли. Кад двоје људи гради живот заједно, емотивна рањивост и искреност често су темељ везе. Студије показују да дељење личних искустава продубљује осећај блискости и доприноси трајнијим, здравијим односима. Међутим, иако је добро имати неког ко нас разуме, постоји танка линија између искрене, потпуне отворености и емоционалног преоптерећења односа – упозорава Тинг Кок.
Зашто наш партнер не може бити наш терапеут?
Романтични, поуздани, верни партнер није одговоран за наше емоционално излечење, упозоравају стручњаци за ментално здравље. Здрава веза подразумева пажњу и слушање, подршку и разумевање, међусобно поштовање и отворену комуникацију.
Међутим, када партнер постане једино упориште и склониште за све наше емотивне ране, однос може изгубити равнотежу.
– Наши партнери често знају све о нама: породичне односе, прошлост, снове и страхове и ослањамо се на њих. Али, они нису и не могу бити наши терапеути – каже Shandelle Hether-Gray, терапеут и аутор више књига о партнерским односима.
Она истиче да здрава подршка има границе и да је бринути о партнеру природно, али да превелика емоционална одговорност може да направи неравнотежу у вези. Такође, могућ је низ других негативних последица, попут изазивања осећаја кривице, немоћи или фрустрације.
Све то додатно може нарушити индивидуалност оба партнера, али и њихово заједништво. Зато партнер не би требало да буде једина особа којој се поверавамо.
Партнер VS терапеут: Обе стране имају предности када су у базичним улогама
Истраживања показују да широка мрежа социјалне подршке (пријатељи, породица, али и терапеути) смањује стрес и побољшава ментално здравље. Када партнер не зна како да помогне – то није знак слабости, већ тренутак за укључивање стручне помоћи.
Терапеут нуди професионалну дистанцу, има знање, алате и технике за обраду траума и помаже у процесу проналажења сопствених решења и емоционалном расту. Партнер може имати најбоље намере, али често је превише емотивно укључен да би био објективан.
Знакови да користите партнера као терапеута
Добро их прочитајте и размислите, јер ово су знаци који указују на то сте прешли границу:
веза је емоционално зависна
само партнер вам „регулише“ емоције
његово мишљење вам постаје једино важно
губите границе између себе и њега
однос постаје једностран
један партнер стално даје, други стално узима
онај који даје временом занемарује своје потребе
проблеми се продубљују
преплављеност води у избегавање
један или оба партнера се повлаче због емоционалне исцрпљености
партнер преузима превише одговорности
осећа да мора да вас „поправи“, што може да води ка фрустрацији и огорчењу.
Како успоставити здраву равнотежу
Ако нисте сигурни шта треба поделити са партнером и које су границе, почните од следећег:
поделите: вредности, границе, очекивања
важне догађаје из прошлости који обликују вашу везу.
Задржите за терапеута:
теме које изазивају трауме
дубоке емоционалне блокаде
ствари које партнер не може да реши.
На крају, не заборавите: нема ништа боље за ментално здравље од стабилне, квалитетне везе. Међутим, партнер не треба да буде „све“ – ни терапеут, ни спасилац.
Четири ствари које жене раде које мушкарци једноставно не могу да поднесу
Преузмите андроид апликацију.