Početna > Srbija
Srbija

Vantelesna oplodnja o trošku države i za drugo dete

Zahvaljujući novom uputstvu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, svi parovi u Srbiji kod kojih muškarac ima dijagnozu azoospermije (odsustvo spermatozoida) i zamrznut reproduktivni materijal u nekoj od klinika za lečenje neplodnosti sada konačno imaju mogućnost da proceduru vantelesne oplodnje urade i o trošku RFZO-a.
Foto: Unsplash/Jonathan_Borba

Parovima koji imaju zamrznute embrione iz nekog od prethodnih pokušaja vantelesne oplodnje država je dala mogućnost da urade neograničen broj krioembriotransfera o trošku Fonda za zdravstveno osiguranje kako bi dobili prvo dete. Broj krioembriotransfera (prenosa zdravog i odmrznutog embriona u matericu) neograničen je za prvo dete.

Osim toga, država je odlučila da finansira i sekundarni sterilitet, što znači da svi parovi koji imaju jedno dete, a imaju poteškoća sa začećem s drugim detetom, imaju prava na dve vantelesne oplodnje i tri krioembriotransfera – bilo da je prvo dete dobijeno vantelesnom oplodnjom ili seksualnim putem.

„Veoma sam srećna zbog ovih promena, pogotovo zbog parova sa dijagnozom azoospermije, jer se godinama zalažemo da i oni dobiju svoju šansu za roditeljstvo. Iz svakodnevnih komunikacija s parovima svesni smo koliko je ovaj problem zastupljen i koliko im je finansiranje od strane države važno. Udruženje ’Šansa za roditeljstvo’ godinama je apelovalo na mnoge izmene koje je Republički fond za zdravstveno osiguranje selektivno usvajao, a sada je na red konačno došlo rešavanje muškog infertiliteta i sekundarnog steriliteta. Ovo su veliki i krupni koraci koji će značiti mnogim parovima u Srbiji”, ističe Sandra Jovanović, predsednica Udruženja „Šansa za roditeljstvo”.

Ona dodaje da je s ovim udruženjem kontaktirao veliki broj parova koji već imaju jedno dete dobijeno prirodnim putem, ali imaju poteškoća pri dobijanju drugog. Zahvaljujući novim izmenama RFZO-a, i oni će konačno dobiti priliku da o trošku države uđu u medicinsku proceduru koja bi im to mogla omogućiti.

„Čekamo da zaživi Banka reproduktivnih ćelija i embriona i da zaokružimo priču o lečenju neplodnosti. Da bi ova slagalica i put do bebe bili potpuni, moraju da se reše pitanja donacija i formiranje državnog registra parova koji ulaze u proces vantelesne oplodnje. Mi, svakako, nećemo stati dok taj cilj ne ispunimo. Želimo da svi parovi u Srbiji dobiju svoju šansu za roditeljstvo”, zaključuje Sandra Jovanović i dodaje da svi parovi koji imaju dileme u vezi s lečenjem neplodnosti mogu da posete Centar za vantelesnu oplodnju, koji je oformljen od strane Ministarstva zdravlja, Fondacije „Nije svejedno” i Udruženja „Šansa za roditeljstvo”, ili da pozovu besplatan nacionalni broj za informacije o vantelesnoj oplodnji 0800-333-030.

Procene govore da svaki šesti par ima problem sa sterilitetom i da uspeh biomedicinski potpomogute oplodnje i u svetu i u Srbiji iznosi oko 30 procenata. Međutim, država još uvek nema egzaktne podatke koliko parova u našoj zemlji ima problem sa sterilitetom, koliko je rođeno „beba iz epruvete” i koje klinike imaju najveći uspeh u ovom postupku. Zbog toga je udruženje „Šansa za roditeljstvo” apelovalo na nadležne da je neophodno uspostavljanje jedinstvenog registra parova koji ulaze u proces vantelesne oplodnje i broja rođenih beba.

Vlada će danas doneti mere za zaštitu standarda građana

 

Preuzmite android aplikaciju.