Početna > Svet
Svet

Vanredno stanje u Salvadoru, bande reketiraju vlasnike preduzeća

Najnoviji talas nasilja u Salvadoru posledica je propasti navodnog dogovora vlasti i zloglasnih bandi usled kojeg je smanjen broj ubistava, prenosi Tanjug pisanje svetskih medija. Parlament Salvadora odobrio je 27. marta vanredno stanje kojim su suspendovane ustavne garancije na 30 dana kako bi se suzbio talas ubistava povezanih s bandama, ukazuje Volstrit džurnal.
Foto: Pixabay/Nambasi

Odobravanjem vanrednog stanja u parlamentu na zahtev predsednika Najiba Bukelea ograničeni su pravo na slobodno okupljanje i nepovredivost prepiske i komunikacije i dozvoljena hapšenja bez naloga.

U Salvadoru već dugo nasilne bande poput MS-13 terorišu gradove i reketiraju vlasnike preduzeća, piše američki list, dodajući da su te kriminalne organizacije takođe prisutne u SAD pošto su sveprisutno nasilje i endemsko siromaštvo doveli do masovne migracije na sever.

Iako se Bukeleu pripisuju zasluge za smanjenje nasilnih zločina i ubistava, Salvador je i dalje jedna od najnasilnijih zemalja na svetu. Prema podacima brazilskog instituta Igarpe Salvador je na sedmom mestu po broju ubistava.

Poslednji talas nasilja s nasumičnim ubistvima uličnih prodavaca, putnika u javnom prevozu i kupaca na pijacama preti da zatamni uspeh harizmatičnog mladog predsednika koji ima jedan od najboljih rejtinga u svetu s oko 85 odsto podrške, piše „Njujork tajms”, ističući da se činilo da je Bukele ispunio obećanje da će uvesti red i zakon na ulice Salvadora.

Smanjenje nasilja, međutim, kako ukazuje list, možda nije plod Bukeleove bezbednosne politike, već tajnog dogovora vlade i bandi koji je izgleda bio postignut ubrzo pošto je on izabran za predsednika, što je prvi put otkrio portal El Faro u septembru 2020.

Američko Ministarstvo finansija u decembru je uvelo sankcije visokim zvaničnicima Salvadora, uključujući zamenika ministra pravde i javne bezbednosti, zbog njihove uloge u pregovorima o „tajnom primirju s vođama bandi”.

U okviru tajnih pregovora, prema Ministarstvu finansija SAD, vlada je obezbedila finansijske podsticaje bandama i povlašćeni tretman vođama bandi u zatvoru, kao što je pristup mobilnim telefonima i prostitutkama. Zauzvrat, bande su izgleda obećale da će smanjiti nasilje i ubistva.

Bukele je poslednji u dugom nizu predsednika Salvadora koji su optuženi za pregovore s bandama i ustupke kako bi ih podstakli da održavaju mir, navodi list, dodajući da je takvu taktiku koristilo niz vlada kako bi pobedile na izborima i privukle stanovništvo umorno od beskrajnog nasilja. Predsednik Salvadora je negirao optužbe o tajnom dogovoru s bandama i isticao svoj oštar pristup kao razlog zbog kojeg je broj ubistva dramatično pao.

Koliko rat u Ukrajini košta Rusiju?

Preuzmite android aplikaciju.