Макадамска стаза којом је ,,Ћира“ деценијама возио према Сарајеву и Дубровнику, последњих неколико година је етапно асфалтирана и постала је прва Зелена стаза у Србији, на којој Ужичани радо проводе време у оази надомак цивилизације.
Уз Зелену стазу постављена су одморишта, чесма, справе за вежбање, клупе, столови за стони тенис, јавни тоалети, осветљени су тунели. Намењена је за шетњу и вожњу бицикала.
Вожња у дужини од 7,2 километара, колико је асфалтирано, стартује испред првог тунела, на Старом железничком мосту, у близини прве хидроцентрале у Европи која је изграђена пре 116 година по принципима Теслиних полифазних струја, а циљ је у Стапарској бањи.
На ужичкој Градској плажи налази се лифт-платформа која омогућава да и мајке са децом и особе са инвалидитетом лакше изађу на железнички мост код плаже, где шеталиште почиње. Ова стаза је за Ужичане најближи излаз у природу.
По лепом дану на стотине бициклиста, атлетичара, шетача, зачас освоје овај кутак дивљине надомак цивилизације.
И раније је клисура била привлачна, али неприступачна за многе. Сада се прилази лако, а природа није нарушена: улагањима града асфалтирана је стаза, осветљени поједини тунели, постављене клупе, уређен простор.
На седмом километру од Градске плаже налази се Стапарска бања са неколико термалних извора. Ту се у свако годишње доба може затећи понеко како ужива у природно топлој води те бање. Даљим током од бање још један километар је асфалтираног пута, док се даље до бране на језеру Врутци стиже старим ваљаним путем.
Зелену стазу прате и обележене стазе за планинаре.
Европска асоцијација зелених стаза доделила је граду Ужицу 2017. године награду за ужичку Зелену стазу, прву такве врсте у Србији. Ужицу је тада додељена друга награда у категорији изврсност, односно, признање за уређење и садржаје стазе, али и за њену приступачност која је омогућена постављањем лифта-платформе.
Награда је представљала и потврду да је Ужице на правом путу у промоцији бициклизма, спорта, здравих стилова живота и заштите животне средине.
Зелена стаза је и пут до неолитског насеља, односно археолошког парка, који се прави на њеном завршетку поред Стапарске бање и који ће бити додатна атракција у клисури Ђетиње.