Министарство енергетике Узбекистана саопштило је да је влада те земље потписала први уговор о куповини струје од домаћинстава опремљених соларним панелима.
Бивша совјетска република увози струју и улаже велика средства у обновљиве изворе енергије како би повећала домаћу производњу, а такође је у преговорима са Русијом око изградње нуклеарне електране.
Домаћинство у главном граду Ташкенту које је потписало први уговор о продаји енергије држави биће плаћено 0,024 евра по киловат-часу, што је приближно цени за потрошену струју. Ипак, цена по којој ће држави плаћати електричну енергију зависи од локације домаћинства, преноси портал Бизнис.
Предузетник Рустам Јодгоров који је склопио уговор са државом ове недеље, рекао је да је његов првобитни план био да обезбеди резервно напајање за потребе шесточлане породице у случају нестанка струје, што су биле честе појаве док је реновирао кућу 2019. године.
Он је прошле године инсталирао 40 соларних панела капацитета шест киловат-часова, као и соларни колектор који загрева воду, што му је омогућило да смањи потрошњу гаса за 30 одсто, пише Ројтерс.
Међутим, добављач опреме му је саветовао да се повеже на мрежу, уместо да користи панеле за сопствену употребу, како би продао вишак створене енергије и надокнади трошкове за њихово инсталирање.
Aviokompanije se spremaju za nalet putnika ka SAD posle ukidanja zabrane
Преузмите андроид апликацију.