Početna > Život i stil
Život i stil

Uz ova tri trika božićna zvezda će vam trajati do drugog Božića

U našem podneblju to je božićna zvezda, u hortikulturnim krugovima poznata kao „poinsettia“, kućna biljka. U svojoj domovini, Meksiko raste u vlažnim područjima, a prelepi grmovi živih boja rastu više od 4 metra.
Foto: Pixabay/PolikanPS

Priča kaže da je Džoel Robert Poinset, prvi američki ambasador u Meksiku, otkrio svetu neodoljivu tropsku biljku magičnog crvenog, belog i ružičastog lišća, biljku koju danas zovemo božićna zvezda i odomaćeni je simbol praznika. Upravo zbog ovih listova pomalo zvezdasti oblik i činjenica da je najraskošniji baš u vreme Božića postao je neizostavni deo naših prazničnih priča.

U našem podneblju to je božićna zvezda, u hortikulturnim krugovima poznata kao „poinsettia„, kućna biljka. U svojoj domovini Meksiko raste u vlažnim područjima, a prelepi grmovi živih boja rastu više od 4 metra. To je glavni ukras crkve u Latinskoj Americi za Božić. Najpopularnija je božićna zvezda sa crvenim listovima, ali podjednako atraktivno izgledaju i beli, ružičasti ili šareni listovi.

Da bi božićna zvezda dugo trajala, prilikom kupovine treba izabrati zdravu biljku. Prilikom izbora treba obratiti pažnju na žuto-zelene skrivene cvetne pupoljke, koji ne bi trebalo da budu previše otvoreni.
Foto: Pixabay/8926

Najbolji izbor je zdrava biljka sa bujnim i jakim listovima. Biljka je veoma osetljiva na temperaturne promene, pa je kupujte samo u zatvorenom prostoru i zaštitite je papirom kada je izvadite iz cvetnog centra.

Kod kuće, božićna zvezda će najbolje uspevati na temperaturi od 15 do 20 stepeni. Voli svetle prostore, ali ne sme da bude izložena direktnoj sunčevoj svetlosti niti u blizini radijatora. Posebno joj smeta topao vazduh, koji na nju, na primer, može da duva iz klima-uređaja. Takođe je osetljiva na promaju, ne voli otvorene prozore. Ne bi trebalo da bude ni blizu osveživača prostora.

Da joj ne odgovara ni temperaturi ni položaj u prostoriji, biljka će otvoreno pokazati, listovi počinju da žute, otpadaju i suši se. Ako je cela klonula, vrlo je verovatno da je problem u promaju i ona mora da nađe novo mesto. Listovi će pasti čak i ako se nalazi u prostoriji sa visokom temperaturom i suvim vazduhom.
Foto: Pixabay/Stevepb

Treba napomenuti da ova biljka zahteva umereno zalivanje i da ne podnosi vodu u saksiji, pa višak vode koji ostane pola sata nakon zalivanja treba ocediti. Kada procveta posle Božića, biljka može da ima nove izdanke, ali ih u februaru i martu treba skratiti za oko 10 centimetara da bi kasnije formirala žbunasti oblik. Zatim se može presaditi u drugu saksiju i, kako dođu topliji dani, premestiti na malo hladnije mesto. U septembru joj treba da „skratiti” dan, na primer pokrivanjem, da bi se u decembru ponovo pokazala u punom sjaju.

Veliki problem za božićnu zvezdu je bela muva koja je napada i sisa njen sok. Najbolje je sprečiti muve, odnosno jednostavno ukloniti komadom vate. Božićna zvezda ispušta otrovni biljni sok ili mleko koji može da iritira kožu ako se otkine grančica. U slučaju kontakta sa rukama, isperite ih pod tekućom vodom što je pre moguće.

Tri pozicije za jelku u kući: Gde se stavlja za zdravlje, a gde za karijeru u 2022. godini

Preuzmite android aplikaciju.