Bez obzira morate li govoriti pred auditorijumom od više stotina ljudi na nekoj konferenciji ili samo prezentovati svoj izveštaj pred nekoliko kolega, temelji javnog nastupa vrede za sve. Puno toga je u tome kako govorite i kako se držite, gotovo jednako koliko i u sadržaju onoga što ćete reći.
Blog Ian’s Messy Desk donosi 12 univerzalnih pravila držanja za govornike:
– Svesno podignite obrve. To će vam razvedriti izraz lica.
– Osmehnite se. Nastavite se smešiti.
– Pošaljite svoju nervozu u dijafragmu, tanki mišić između vaših pluća i trbušne šupljine. Opustite vrat i ramena, dišite sporo i duboko pomicanjem dijafragme. Neka sva vaša napetost pređe u nju. Pratite kako se ponaša vaš trbuh – trebalo bi da se ispupči kad udahnete, a uvuče kad izdahnete. (Ramena ne bi trebalo da vam se pomiču od disanja.)
– Ruke neka slobodno vise, bez mlataranja, osim ako trebate nešto naglasiti gestikulacijom ili držite mikrofon.
– Podignite malo ton glasa u odnosu na uobičajeni ton koji koristite. Zvučaćete energičnije i manje umorno. Koristite li dijafragmu pri govorenju, čuće vas se i u najdaljim delovima dvorane. Jasno izgovarajte suglasnike, nemojte ih gutati.
– Stopala držite u širini ramena. Stojite uspravno. Nemojte se naginjati niti klatiti.
– Neka poruka koju šaljete bude vaša u celosti. Nemojte samo izgovarati reči. Ako vam poruka nije važna, videće se.
– Dobro je imati čašu vode pri ruci. Nervoza vam može u trenutku osušiti grlo.
– Ako ste previše nervozni kako biste gledali u publiku, gledajte malo iznad njih da stvorite utisak kontakta očima.
– Važno je znati napamet što više od materijala koji treba da izgovorite. Lakše ćete se koncentrisati na izražajnost govora i komunikaciju s publikom, ako ne morate čitati.
– Ako pogrešite, zanemarite grešku i nastavite. Publika će zaboraviti na nju jednako brzo kao i vi. Ako ju je uopšte uočila. Grimase ili komentari na račun sopstvene greške samo upozoravaju publiku da ste pogriješili.
Preuzmite android aplikaciju.