Početna > Biznis
Biznis

Uticaj ulaganja u infrastrukturu na ekonomski razvoj

Infrastruktura je od ključne važnosti za podsticanje ekonomskog razvoja i prosperiteta zemlje. Ulaganja u infrastrukturu doprinose većoj produktivnosti i rastu, olakšavaju trgovinu i povezanost i promovišu ekonomsku inkluziju.
Foto: Pixabay/StockSnap

Globalni infrastrukturni projekti su od prioritetnog značaja. Smatra se da će od 2022. do 2030. godine biti potrebna ogromna ulaganja na godišnjem nivou kako bi se održao korak sa projektovanim rastom. Od toga 60% otpada na zemlje u razvoju. Štaviše, Azijska razvojna banka je procenila da je svake godine potrebno 1.7 biliona dolara da bi se održale stope rasta dovoljne za ublažavanje siromaštva u azijskom regionu, uključujući potrebe ulaganja za ublažavanje klimatskih promena i prilagođavanje.

Foto: Pixabay/MemoryCatcher
Kako stanovništvo zemalja u razvoju stalno raste, imperativ je potreba za visokokvalitetnom infrastrukturom koja je održiva, povećava poslovne aktivnosti, stvara nova radna mesta, sužava disparitete u prihodima. Kvalitetna infrastruktura je glavni zadatak održivog razvoja jer podržava inkluzivni rast i poboljšava pristup svima.

Gradovi i države suočavaju se sa ekonomskim, demografskim, fiskalnim i ekološkim izazovima bez presedana zbog kojih javni i privatni sektori moraju preispitati način na koji posluju. Ove nove snage su neverovatno raznovrsne, ali dele osnovnu potrebu za modernom, efikasnom i pouzdanom infrastrukturom.

Beton, čelik i optički kablovi su osnovni gradivni blokovi privrede. Infrastruktura omogućava trgovinu, pokreće preduzeća, povezuje radnike sa njihovim poslovima, stvara mogućnosti za zajednice koje se bore i štiti naciju od sve nepredvidivijeg prirodnog okruženja. Od privatnih investicija u telekomunikacione sisteme, širokopojasne mreže, teretne železnice, energetske projekte i gasovode, do javnih izdataka za transport, vodu, zgrade i parkove, infrastruktura je okosnica zdrave ekonomije.

Takođe podržava radnike, obezbeđujući milione poslova svake godine u izgradnji i održavanju. Od inženjera lokomotiva i instalatera električnih vodova, preko vozača kamiona i pilota avio-kompanija, do građevinskih radnika i čitača brojila, poslovi u infrastrukturi čine skoro 11% procenata radne snage u svetu, nudeći mogućnosti zapošljavanja koje imaju niske barijere za ulazak i za koje se predviđa da će porasti u toku sledeće decenije.

Od toga zavise i važni nacionalni ciljevi. Ekonomiji je potrebna pouzdana infrastruktura za povezivanje lanaca snabdevanja i efikasno kretanje roba i usluga preko granica. Infrastruktura povezuje domaćinstva širom sveta sa mogućnostima većeg kvaliteta za zapošljavanje, zdravstvenu zaštitu i obrazovanje.

Čista energija i javni prevoz mogu smanjiti emisiju štetnih gasova i ublažiti efekat staklene bašte. Ista ekonomska logika važi za širokopojasne mreže, vodovodne sisteme i proizvodnju i distribuciju energije.

Transformativna infrastruktura je infrastruktura koja pruža trajnu društvenu i ekonomsku vrednost za svakoga, proizvodi dugoročni prosperitet za buduće generacije i stvara uslove za prelazak ka održivoj ekonomiji sa efikasnom upotrebom resursa. Dizajnirana je sa fleksibilnošću da odgovori na buduće trendove i izazove, sposoban je da se prilagodi tehnološkim poboljšanjima i ugradi bolja rešenja kada postanu dostupna. Transformativna infrastruktura je stoga dugotrajnija i otpornija, što znači da se može bolje prilagoditi krizama i pružiti više koristi tokom vremena u odnosu na tradicionalniju infrastrukturu.

Transformativna infrastruktura je društveno inkluzivna. Njen dizajn je vođen idejom da bude od koristi najvećem broju ljudi. Ovako projektovana i implementirana infrastruktura će omogućiti maksimalnu korisnost najvećem broju ljudi, povećavajući njen podsticajni efekat i olakšavajući cilj pravednijeg sveta.

Investicije u infrastrukturu imaju snažan uticaj na ekonomski rast, o čemu svedoče razne studije koje su pokazale da je ekonomski multiplikator javnih investicija (uključujući infrastrukturu) 1,5 puta veći od vrednosti početnih investicija u vremenskom periodu od 2 do 5 godina, mnogo veći od drugih oblika javne potrošnje. Studije su takođe pokazale da je infrastrukturni ishod bio faktor koji je uticao na pozitivan efekat investicije. Ove analize sugerišu da ulaganja u infrastrukturu mogu igrati ključnu ulogu u podršci ekonomskom oporavku i stabilnosti.

EK za konfiskovanje imovine onih koji krše sankcije

 

Preuzmite android aplikaciju.