Осиромашен уранијум и његов утицај на здравље људи и животну средину, као и питања његове законитости, биле су тема научне конференције која се одржала у Историјском архиву Новог Сада.
Поред анализе негативних последица по здравље људи и екологије европског континента говорило се и о употреби осиромашеног уранијума у циљу борбеног дејства и његове испоруке на тло зараћених земаља.
Као што је научно утврђено, осиромашени уранијум је густ метал који настаје као нуспроизвод обогаћивања уранијума за употребу нуклеарног горива у нуклеарним реакторима или нуклеарног оружја.
Без обзира на спекулисање и бројне контроверзе, употреба осиромашеног уранијума је код великог броја људи изазивала велику забринутост због његовог утицаја на здравље људи и околине.
Било је много проучавања, али оно што се са сигурношћу зна, јесте да је употреба овог оружја за масовно уништење, забрањена према Женевској конвенцији о ратовању и условима рата.
„Важно је да се о овоме говори зато што употребом оваквог оружја не страда само војска која се налази у подручјима ратних дејстава већ и цивилно становништво које се налази у непосредној близини“, рекла је др Ана Великаја професор и експерт за дипломатске односе.
Поред бомбардовања Републике Српске 1995. као и Савезне републике Југославије 1999. овим озлоглашеним и токсичним материјама бомбардоване су и земље: Сирија, Ирак и Авганистан, такође учеснице данашње конференције.
„Важно је да се на један стручан и научан начин одгонетне и одговори на питања о ономе што нам се задњих двадесетак година дешава, а то је епидемија различитих видова канцера од којих оболи велики проценат грађана Републике Србије“, рекао је Петар Ђурђев директор Историјског архива Новог Сада.
Ово питање не сме бити политизовано, саопштио је Ђурђев и додао да је неопходно да се кроз директне и егзактне научне податке, дође до закључака како би се пронашао узрок и обезбедили сви повољни здравствени услови за будуће генерације.
Такође, тема конференције је био и тренутни сукоб на подручју Украјине.
„Државе које испоручују оружје са осиромашеним уранијумом Украјини, територијално се налазе далеко од Украјине, а последице такве испоруке су за екологију Европе и цео Европски континент, изузетно опасне“, рекао је Александар Александровски из невладине организације.
Александровски је додао да се сада дешава интересантна ствар у Европи, а то је да су последице овог ратног сукоба и нарастајуће кризе изазвале велико исељавање интелектуалне елите немачког становништва у Сједињене Америчке Државе, захваљујући чему ће та држава, према коефицијенту технолошког развоја државе, поново избити на чело колоне и заузети водећу позицију у односу на Немачку.
Од среде опадање водостаја Дунава, Нови Сад ипак спреман за одбрану од поплава
Преузмите андроид апликацију.