Od kako je Ministarstvo rudarstva i energetike donelo preporuke za smanjenje potrošnje energije u domaćinstvu, sve više sugrađana razmišlja u pravcu racionalnijeg korišćenja električne i toplotne energije.
Nekad su dovoljne male promene u svome domu tako da povoljno utiču pre svega na životnu sredinu, a potom i na energetsku uštedu.
Počevši od gašenja svetla i električnih uređaja koji se u tom trenutku ne koriste, pa sve do jednostavnih radnji poput zatvaranja prozora nakon provetravanja prostorije ili zatvaranje slavine iz koje nepotrebno teče topla voda.
Ukoliko vaš dom nije energetski efikasna kuća sa savremeni standardima sa dvostruko ostakljenim prozorima, izolacijom zidova i potkrovlja, solarnim panelima, turbinama, geotermalnim pumpama i sličnim uređajima, za početak možete upotrebiti ovih nekoliko jednostavnih predloga.
Pametna potrošnja električne energije
Naviku koju treba konstantno da praktikujete jeste gašenje svetla prilikom izlaska iz sobe, ovu naviku treba negovati i činiti sve dok ne postane nesvesna radnja, bez obzira na životni standard u kom se nalazite.
Kao tip sijalice koristiti LED rasvetu, jer su prilagodljivije, pristupačnije, duže traju i efikasnije su u odnosu na obične sijalice.
Bespredmetno je reći koliko je važno isključiti sve uređaje koji se u datom trenutku ne koriste, niti ostavljati uređaje u pripravnosti već ih gasiti nakon upotrebe.
Ono na šta većina ne obraća pažnju jesu punjači za mobilne telefone, laptopove i digitalne kamere, koji troše energiju i kada su uređaji napunjeni, kao i kada su uključeni u utičnicu bez uređaja na drugom kraju.
Prelazak sa starih na nove efikasne uređaje
Zamrzivači, frižideri i mašine za veš su energetski najzahtevniji uređaji u kući, posebno oni stari iz perioda prošlog veka, koji su namenjeni „da odu u nasledstvo“.
Moramo da vas razočaramo, ali takve mašine su zrele za bacanje. Zamenom takvih uređaja efikasnijim modelima, možete upola smanjiti potrošnju električne energije, a samim tim i račune.
Prilikom kupovine električnih uređaja obratite pažnju na energetske oznake koje govore o efikasnosti uređaja i njegovoj potrošnji na svakodnevnom nivou, jer se tako može ostvariti i do 50% uštede energije.
Smanjiti upotrebu vode
Svi mogu da smanje potrošnju vode na jednostavan način, tako što će racionalno koristiti vodu tokom kuvanja, tuširanja i obavljanja lične higijene.
Zaista je nepotrebno da uzaludno otiče voda dok se gledate u ogledalo i perete zube.
Još jedan vid uštede energije jeste priprema tople vode samo onda kada je potrebno, dok se termostat bojlera podešava na temperaturu zagrevanja do 60 stepeni.
Takođe, preporučuje se pranje odeće i sudova u mašinama na programima sa nižim temperaturama i sa punim kapacitetom, kako bi se na taj način uštedelo dosta vode, ali i električne energije.
Grejni i rashladni uređaji
Da bi razumno koristili grejne uređaje u svome domu, za početak nemojte ih pokrivati odećom koja može da zadržava toplotu.
U toku dana koristite što više sunčeve energije za zagrevanje i osvetljenje prostora, a tokom noći spuštajte roletne i zavese.
Ugradite nisko-emisiona (LOW E) stakala u prozore, koji dopuštaju nesmetan prolaz svetlosti, što direktno štedi energiju.
Uštedite na rashladnim uređajima tako što ćete frižider postaviti na temperaturu od 4˚C, a zamrzivač na -18˚C.
Iako nam u ovom periodu godine jesen kuca na vrata, može da se dogodi i neki topliji dan koji zahteva upotrebu klima uređaja, stoga se preporučuje minimalna temperatura prostorije do 21 stepen celzijusa.
Snižavanjem temperature vazduha u hlađenom prostoru za samo 1˚C, povećava se potrošnja energije za 5%.
Priprema hrane
Prilikom kuvanja koristite poklopce i tako uštedite do 20 odsto energije, takođe koristite posude srazmerne veličini grejne površine i tako smanjite gubitak električne energije za 20 odsto.
Možda će vam to u prvi mah zvučati nerealno, ali svakako da će doprineti uštedi energije u bar jednom domaćinstvu, ako išta, šerpe i lonci će vam biti dugotrajniji.
Smanjenje grejanja posude nakon proključale vode štedi 60% energije, isključivanjem rerne deset minuta pre kraja pečenja štedi do 20% energije, a prilikom korišćenja rerne, izbegavati otvaranje vratanaca jer time rerna može da izgubi i do 20% toplote.
Dolaskom hladnijeg perioda stvara se potreba za kuvanjem domaćih jela poput supa ili pasulja spremanih u ekspres loncu, što ide u prilog uštedi energije, pitate se kako to?
Smatra se da je takvo kuvanje najekonomičnije i doprinosi smanjenju električne energije za dva do tri puta.
I kada ove savete uvedemo u svakodnevnu praksu i način života, vrlo lako možemo da se energetski nadograđujemo, gradimo energetski efikasne kuće sa vetroturbinama, solarnim panelima, toplotnim pumpama, termostatima, pametnim brojilima i drugim inovacijama.
Preuzmite android aplikaciju.