Početna > Srbija
Srbija

Uskoro pismo podrške američkih kongresmena Srbiji

Odnosi Srbije i SAD su u konstantnom usponu, ocenio je ambasador Srbije u Vašingtonu Marko Đurić i naveo da se uskoro može očekivati pismo podrške unapređenju odnosa dve zemlje koji, kako kaže, potpisuje značajan broj članova američkog Kongresa.
Foto: Tanjug/AP/J. Scott Applewhite

Đurić je za Tanjug rekao da Srbija danas ima dvostruko više prijatelja u američkom Kongresu nego pre godinu dana kada se, kako kaže, počelo sa intenzivnim pridobijanjem novih članova Kongresa i Senata za srpski Kokus.

“Očekujem do kraja meseca pismo podrške unapređenju odnosa sa Srbijom od strane značajno većeg broja članova Kongresa u odnosu na broj onih koji su potpisali prethodna dva pisma u kojima se kritikuju pozicije Srbije, a afirmišu pozicije nekih drugih strana“, rekao je Đurić.

Podsetio je da i specijalni izaslanik SAD za Balkan Gabrijel Eskobar izneo plan za unapređenje odnosa sa Srbijom koji se odnosi na jačanje ekonomske saradnje kao temelja za buduću izgradnju političkih veza i odnosa, kao i jačanje poverenja u raznim oblastima, od ekonomije do kulture i saradnje u oblasti odbrane.

Đurić kaže da Vašington, takođe, želi da podstakne Brisel da aktivnije radi na proširenju EU, kao i da pruža snažnu podršku regionalnoj inicijativi Otvoreni Balkan.

“Imam uveravanja predstavnika američke administracije da će Vašington dati doprinos da i neke druge države regiona i pojedine teritorije, poput naše južne pokrajine, imaju drugačiji pristup prema Otvorenom Balkanu“, rekao je Đurić.

Ukazao je da je za Srbiju veoma značajno da sa SAD ima aktivan dijalog i o temi KiM, koja je jedna od retkih o kojoj dve zemlje nemaju saglasnost.

“Ta zemlja ima više od 600 vojnika u misiji KFOR-a, a bez SAD je teško zamislivo održavanje stabilnosti na KiM, što je za naš narod od vitalnog značaja“, podvukao je Đurić.

Foto: Wikimedia Commons/Medija centar Beograd

Dodao je da je Srbija u Vašingtonu danas neuporedivo aktivnija od ostalih zemalja u našem regionu, ali da one imaju nekoliko decenija prednosti u građenju relacija sa SAD.

“Mi smo imali strašan period devedesetih, onda smo imali period od 2000. do 2012. godine, kada se naša zemlja nalazila u ekonomskom urušavanju“, naveo je Đurić.

Kako kaže, danas je zadovoljstvo predstavljati državu koja je, istakao je, najbolja po privrednom rastu u Evropi i koja ima novu paradigmu politike, intenzivno ulaže u infrastrukturu i gradi 10 autoputeva i brzih saobraćajnica.

“Jedan od tih puteva gradi američka kompanija koja je tesno povezana sa američkom politikom, da podsetim da je na čelu Bechtel-a, koji gradi Moravski koridor, bio državni sekretar. Sve to ima veze sa percepcijom Srbije u političkim krugovima u Americi“, naveo je ambasador.

Istakao je da su SAD vodeće tržište za srpsku namensku industriju, kao i za IT industriju, koja, kako kaže, sa američkom postiže odlične rezultate.

“Prošle nedelje je jedna srpska softverska kompanija kupila uglednu američku kompaniju u Silikonskoj dolini. U Srbiji imamo američke kompanije, poput NCR, i drugih koje zapošljavaju više od 20.000 IT stručnjaka u Srbiji“, naveo je Đurić.

Bratska cena gasa Rusije Srbiji

 

Preuzmite androidaplikaciju.