Почетна > Србија
Србија

Ускоро јавни позив грађанима за изолацију, котлове, промену столарије

Ових дана 67 локалних самоуправа које су са државом ушле у први круг субвенционисања грађана за побољашње енергетске ефикасности, објавиће конкурсе за предузећа која производе и уграђују столарију, изолацију и котлове за грејање. Грађанима ће бити плаћена половина трошкова за неке од тих инвестиција коју буду тражили. РТС је проверавао каква је понуда и цене на тржишту.
Фото: Pixabay/www_slon_pics

Када локалне самоуправе направе списак најповољнијих понуђача, грађани ће одабрати једну и јавити се на јавни позив општине или града који ће бити расписан у августу.

На основу те пријаве домаћинство уплаћује новац изабраној фирми за радове, а субвенције, што је половина тих уложних средстава, биће им исплаћена, када локална комисија изађе на терен и провери урађени посао. Грађани већ обилазе продајне објекте.

Цена столарије, изолације, котлова за грејање 

Тачну рачуницу је тешко направити јер је понуда велика, а цене шаролике, али грубе процене са тржишта показују: за просечан стамбени објекат од 60 квадратних метара уградња комплетне столарије кошта од 1.000 до 2.000 евра у зависности – да ли су врата и прозори PVC, што је јефтинија варијанта, или скупља од алуминијума.

Архитекта у ЦИП-у Гордана Васиљевић указује да PVC прозори који се најчешће користе код нас постижу јако добре резултате.

За фасадну изолацију куће исте квадратуре треба издвојити око 1.200 евра. Квадрат термичког омотача кошта имеђу 15 и 28 евра у зависност да ли је стиропор или камена вуна. Препоручује се да дебљина изолације буде од 10 до 12 центиметара.

„Најчешће у пројектима за термоизолацију зидова и кровова користимо минералну вуну а њена дебљина зависи од спољне температуре, климатске зоне у којој се налази објекат“, објашњава Светлана Карановић, директорка Завода за архитектуру и урбанизам – ЦИП.

Како истиче, стиропор се користи за објекте мање спратности – индивидуалне породичне куће.

За исту површину стамбеног простора, ко већ има радијаторе, а жели да промени котлове за грејање на чистији енергент, њихова цена са уградњом кошта од 80.000 до 160.000 динара.

Исти услови важе и за оне који живе у зградама, с тим што им за замену котлова и изолације треба сагласност половине станара. Уколико мењају само столарију, та сагласност им не треба.