U okviru projekata pronatalitetne populacione politike, deca uzrasta od 12 do 18 godina imaće priliku da se vakcinišu protiv humanog papiloma virusa (HPV).
Za projekat imunizacije u organizaciji Instituta za javno zdravlje Vojvodine, iz sredstava budžeta grada Novog Sada izdvojeno je 14.996.119 dinara.
Prošle godine planirano je da se protiv HPV infekcije vakcinišu devojčice uzrasta od 12 do 14 godina u Domu zdravlja “Novi Sad”, a devojčice uzrasta od 15 do 18 godina u Institutu za javno zdravlje Vojvodine, te je vakcinacija počela prošle godine u oktobru, a već u martu doza više nije bilo.
– Na naše oduševljenje, roditelji su vrlo dobro shvatili značaj ove vakcine te je zainteresovanost bila ogromna, tako da u martu nismo imali raspoloživih vakcina za započinjanje imunizacija dece čiji su roditelji izrazili interesovanje – rekla je epidemiološkinja dr Mirjana Štrbac sa Instituta za javno zdravlje Vojvodine. – Prošle godine je u Novom Sadu vakcinisano ukupno 570 devojčica sa dve ili tri doze, što zavisi od uzrasta, dok su ove godine obezbeđena sredstva za oko 650 dečaka i devojčica.
– Pored same vakcinacije, važno je i podizanje svesti roditelja o značaju vakcinacije protiv HPV-a jer ovaj virus izaziva rak grlića materice – rekla je dr Štrbac. – Značajno je da roditelji znaju da se primenom vakcine postiže imunitet protiv tipova virusa koji se nalaze u vakcini, a koji najčešće izazivaju karcinome anogenitalne regije.
Humani papiloma virus se prenosi seksualnim kontaktom, a kako je dr Mirjana Štrbac rekla, prezervativ ne štiti od infekcije, te inficirana osoba ne mora imati promene na genitalnim organima koje bi partner mogao da prepozna kao virus HPV-a.
– Postoji skoro 40 tipova HPV virusa koji izazivaju promene na anogenitalnim organima oba pola, a koji su podeljeni na niskoonkogene i visokoonkogene – objasnila je dr Štrbac. – Visokoonkogeni tipovi su oni koji izazivaju karcinom anusa, penisa, vulve, vagine i najčešće karcinom grlića materice. Da bi HPV vakcina bila efikasna, mora se primeniti pre kontakta sa virusom, odnosno, pre stupanja u seksualne odnose kako bi se na vreme stvorio imunitet.
U Srbiji je u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti propisana preporučena imunizacija protiv humanog papiloma virusa, što, prema rečima dr Mirjane Štrbac, znači da roditelji sami finansiraju kupovinu vakcine, a o ovoj proceduri se mogu detaljnije raspitati kod svog pedijatra.
– Ove godine je, na predlog Instituta za javno zdravlje Vojvodine, Grad Novi Sad, odnosno Gradska Uprava za zdravstvo u potpunosti podržala projekat i obezbeđena su sredstva za kupovinu vakcina za oko 650 dece koji imaju izabranog pedijatra u Domu zdravlja „Novi Sad“ – rekla je dr Štrbac. – Deca uzrasta od 12 do 14 godina starosti će primiti dve doze vakcine, dok će deca uzrasta od 15 do 18 godina primiti tri doze ove vakcine.
Vakcina protiv HPV infekcije primenjuje se od 2006. godine u zemljama širom sveta. Kako je epidemiološkinja Mirjana Štrbac naglasila, vakcina protiv HPV infekcije je jedna od najduže ispitivanih vakcina i veoma je bezbedna, te su je do sada primili milioni dece.
Aktuelna dešavanja u Novom Sadu.
Preuzmite androidaplikaciju.