Почетна > Србија
Србија

Урсула фон дер Лајен најавила 160 милиона евра помоћи Србији за енергенте

Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен најавила је данас, након обиласка радова на изградњи гасног интерконектора између Србије и Бугарске, подршку Србији, услед енергетске кризе, у висини од 160 милиона евра, и поручила да зна да је будућност Србије у ЕУ, јер Унија није потпуна без Србије.
Фото: Танјуг/Димитрије Николић

„Знам да је будућност Србије у ЕУ, знам да наша ЕУ није потпуна без Србије, јер делимо исту посвећеност заједничкој будућности и зато наставимо заједно да радимо на њој, указала је она и додала да су ЕУ и Западни Балкан, а тако и Србија, део Европске енергетске заједнице.

Фон дер Лајен је указала да је захваљујући добром напретку који је постигла, Србија једна од најнапреднијих земаља на путу ка ЕУ и да је жеља да сада предузме даље важне кораке ка ЕУ.

„Изузетно ми је драго што сам на овом посебном месту које показује дубоку повезаност коју имамо као и нашу сјајну сарадњу. Данас пратимо напредак интерконектора између Бугарске и Србије и сјајно видети како овај важан пројекат поприма облик“, објаснила је она додајући да је 80 одсто финансије обезбеђено од Европске комисије и Европске инвестиционе банке.

Истакла је да овај пројекат неће осигурати само да потече гас између Бугарске и Србије, већ ће нас приближити једни другима, а гасно тржиште отворити за разне изворе, и унапредити енергетску безбедност Србије.

„Радујемо се завршетку овог пројекта за годину дана јер је важна диверсификација извора за гас. Превелика фокусираност на Русију није добра. Више поузданих извора је од суштинске важности“, нагласила је Урсула фон дер Лајен.

Указала је да су ЕУ и Западни Балкан у Енергетској заједници, што значи да су толико повезане да шта год један уради то утиче на остале и ако се нешто деси у ЕУ имаће импликације на Балкан, а ако има побољшања као овај гасни интерконектор у овом региону онда ће се то рефклектовати и на ЕУ.

„Много смо радили у ЕУ на сузбијању енергетске кризе. Русија је прекинула испоруке гаса и успели смо то да компензујемо. Позивамо све, а тако и Србију да с прикључе заједничкој набавци гаса, да искористимо заједничку снагу да на тржишту постигнемо добру цену“, објаснила је она.

Урсула фон дер Лајен је казала да је Србија, као и остали на континенту погођена тешкоћама које постоје на енергетском тржишту, због којих је ЕУ одлучила да предузме одређене мере.

Краткорочно, додала је, предвиђена је помоћ за Западни Балкан, а Србија ће, каже, добити 160 милиона евра буџетске помоћи, како би подржала угрожене припаднике друштва, и мала и средња предузећа како би изашла на крај са високом ценом енергената.

Истакла је да одрживо решење није само помоћ, већ су, подвлачи, потребне инвестиције.

С тим у вези је казала да је ЕУ предвидела 500 милиона евра бесповратних средстава Западнпм Балкану за улагање у инфраструктуру, наводећи као пример Трансбалкански електромрежни коридор.

Урсула фон дер Лајен рекла је да је њој посебно важан пројекат изградња енергетски ефикасне универзитетске дечије болнице, који подржава ЕУ. Навела је да се, лошом излацијом, губи око 40 одсто енергије, те је важна енергетска ефикасност.

Такође је казала да је гасни интерконектор између Србије и Северне Македоније у пројектима ЕУ.

„Ова енергетске криза долази због страшног рата који Русија води против Украјине. Овај рат мења безбедносну ситуацију континента и зато је важно за ЕУ да још више улаже у своје партнере, на Западни Балкан, више него икада јер су то инвестиције у будућност, у мир, за безбедност, просперитет заједничког континента. ЕУ јесте и остаће најважнији политички и економски партнер Србије“, истакла је она.

„Желимо да сада предузме те даље важне кораке ка ЕУ. Знамо теме, разговараћемо о њима касније билатерално. Говорим о незасносвим правосуђу, борби против корупције. Захваљујем се на најави да ће визна политика Србије до краја године бити усклађена са ЕУ. То је важна најава и то је прави смер којим треба ићи“, истакла је она.

Изразила је жељу за напретком у дијалогу Београда и Приштине, додајући да су за то неопходне две стране, јер једино кроз дијалог је могуће решити све конфликте.

Mađarski lekari na „Dedinju“ učili ugradnju veštačkog srca

 

 

 

Преузмите андроид апликацију.