Početna > Biznis
Biznis

Uređaji se najviše kvare nakon dve godine upotrebe

Više od 80 odsto građana koji su tvrdili da na uređajima treba da bude naveden rok trajanja uskoro će ovakve oznake viđati na proizvodima koje kupuju.
Foto: Unsplash/Unsplash+

Evropski parlament je velikom većinom usvojio zakon kojim se zabranjuju ugrađeni kvarovi, uvode oznake trajanja uređaja i povećavaju prava potrošača na popravku.

Kako je izjavila Biljana Borzan iz Odbora za zaštitu potrošača EP, ovo je kraj borbe protiv industrije i trgovaca i teškog procesa koji je pratio usvajanje ovog zakona.

„Danas smo industriji rekli da je dosta. Stavili smo kupce ispred profita. Čak 94 odsto građana veruje da su uređaji koje smo kupovali pre 20 godina trajali duže od ovih koje mi kupujemo danas. Istraživanja pokazuju da se uređaji najviše kvare između druge i treće godine upotrebe, uglavnom kada istekne zakonska garancija. Najviše se kvare mobilni telefoni i tableti, slede štampači, sušilice, mašine za veš i laptop uređaji. Kupovina takvih proizvoda je veliki finansijski izdatak za sve građane“ rekla je Borzanova.

Inače, prema odredbi ovog zakona na proizvodima će se isticati i oznaka koja pokazuje koliko godina proizvođač garantuje da će proizvod trajati.

Tvrdnje kao što su „bio”, „prirodno”, „reciklirano”, „manje emisija do 2023” zabraniće se ako nemaju dokaze i prateća istraživanja koja to potvrđuju.

Ove oznake se masovno stavljaju na proizvode, a ranije sprovedeno istraživanje je pokazalo da je 89 odsto građana primetilo da je ovakvih reklama sve više.

Tesla je pobedila na prvom suđenju zbog udesa koji je navodno izazvao autopilot

Preuzmite android aplikaciju.