Графити представљају савремени и урбани начин комуницирања појединца или групе са градом или градском популацијом.
Графити и мурали спадају у нове форме изражавања у градским срединама и предграђима. Они садрже приказе и поруке које нису могле да буду исказане на други начин. Отуда и овај облик перцепције слике света и потреба за освежавањем свакодневице.
Реч “графити” настала је од италијанске речи “graffito” што значи шкрабати.
Почетак развијања ове уметности везан је Вечни град – Рим. Тада, у античком Риму, гребањем зида поручивале су се вербалне поруке.
Неки теоретичари сматрају да графити представљају облик јавне уметности, настављајући традицију млађег брата – мурала.
Поред своје уметничке вредности, поједини графити имају и своју негативну страну. Па тако можемо узети за пример популарне гангстерске филмове и серије, у којима се графитима обележавају територије банда и шаљу претеће поруке.
Шта ви мислите, да ли је то само тако у филмовима и серијама?
Данас је све више људи који су фасцинирани уличном уметношћу, па чак и они који се не баве том људском делатношћу, опробавају своју креативност на уличним зидовима. Проблем код ове популарне уличне уметности настаје у тренутку када она нарушава естетику објекта на коме је нацртан графит.
Па се тако, данас, већина људи налази у дилеми да ли су графити уметност или вандализам?
Као и сваки већи град, па тако и нашу Европску престоницу културе красе различити графити.
С обзиром да је Нови Сад познат по својој експанзији, уметност је важна карика у његовом напретку.
Поред мурала који нас свакодневно посматрају са високих зграда, ту су и графити који шаљу инспиративне поруке суграђанима и пролазницима.
Неки од њих, настали су у виду подршке, у нама тренутно, најтежим моментима. У мају, 2020. године у Доситејевој улици освануо је графит под називом „За наше хероје“ посвећен свим медицинским радницима.
Како су Новосађани познати љубитељи и корисници бицикала, у улици Петра Драпшина је 2016. године осликан графит посвећен бициклистима.
На путу до најпознатије новосадске плаже – Штранд, можемо уочити различите графите насликане дужином бициклистичке стазе.
На Булевару Михајла Пупина, инспирисан америчком културном, настао је графит са којег нас посматрају Мика Антић, Михајло Пупин, Чак Норис, Хомер Симпсон, Картман и многи други стварни и имагинарни ликови који су обележили део нашег одрастања.
Ова јединствена техника цртања захтева озбиљну прецизност, умеће цртања и сликања као и познавање боја.
Већина истинских уметника осликавају графите из чисте љубави.
Улична уметност претрпела је трновит пут док није ушла у срж савремене уметности. Захваљујући ономе што је данас, присећамо се ствари које би вероватно заборавили, захваљујемо се онима који то заслужују и посматрамо ствари из другачијег угла, оног нашег.
Преузмите андроид апликацију.