Око 87 одсто послодаваца у Србији сматра да је нужно умањити порез и допринос на зараду, како би привреда могла да исплати повећану минималну цену рада, показала је анкета коју је спровела Унија послодаваца Србије. Преговори Уније послодаваца Србије, репрезентативних синдиката и Владе Србије о минималној цени рада за 2023. годину треба да почну првих дана августа, а Унија традиционално пре почетка преговора истражује ставове предузећа о овој теми.
Од укупног броја анкетираних послодаваца 68,3 одсто или пет одсто више него лани сложило се са оценом да су се стекли услови за повећање минималне цене рада.
Како је наведено у саопштењу УПС- а, нешто мање од трећине послодаваца, око 31,7 одсто, сматра да за повећање не постоје услови.
Од послодаваца који сматрају да има услова за повећање минималца, 19,8 одсто сматра да је оптимално повећање између девет и 12 одсто, што значи да би нето минимална месечна зарада износила око 41.500 динара.
За повећање до пет одсто изјаснило се 4,5 одсто испитаника, за повећање од шест до осам одсто 12,4 одсто њих, док би повећање минималне зараде од 13 до 15 одсто прихватило би 12,7 одсто.
Раст минималца изнад 15 одсто подржава 17,8 одсто послодаваца којима је прихватљиво повећање минималца.
Као меру која би помогла предузећима да исплате повећану минималну цену рада, огромна већина анкетираних види умањење пореза и доприноса на плате.
Следећа мера која би била значајна за привреду је повећање не опорезивог дела зараде, а затим и смањење фискалних и парафискалних намета.
Од предузећа која су оценила да нема услова за повећање минималне цене рада, чак 81 одсто њих, односно – четвртина укупног броја анкетираних сматра да би тиме угрозили пословање предузећа.
Смањење броја запослених најављује 39 одсто послодаваца који се не слажу са повећањем износа минималне зараде, што је више 12 одсто од укупног броја учесника у анкети..
У овогодишњој анкети Уније послодаваца Србије учествовало је 356 предузећа, која запошљавају више од 44.000 људи.
Преузмите андроид апликацију.