Темишвар – српски град у Румунији, седиште културног и историјског живота Срба у Румунији и седиште Епархије темишварске Српске православне цркве. То је наш румунски побратим, а рекли бисмо много више од братског града.
Сарадња Новог Сада и Темишвара успостављена је 2005. године, а историјске везе нашег народа са овим градом чак неколико векова раније.
По историјским записима, Срби насељавају ово подручје још у XVII веку, а у једном периоду историјског развоја представљају и већинско становништво овог града.
Иако данас у Темишвару, према доступним подацима, живи око 25.000 Срба, наш народ поред статуса мањинског народа, има и статус староседеоца у овом граду.
У Темишвару се истински негује српска култура, историја и језик. У овом граду се и даље образују српска деца на матерњем језику, захваљујући Српској теоретској гимназији „Доситеј Обрадовић“. Њу похађају деца од предшколског узраста до осмог разреда основне школе, као и два одељења гимназијалаца.
На Универзитету у Темишвару постоји Катедра за српски језик и књижевност, а у овом граду постоји и српски културни центар.
Сарадња нашег града и Темишвара прожета је сарадњом наших народа, и узајамним неговањем права мањина. На Радио – телевизији Војводина и Радио Новом Саду емитује се програм на румунском језику, док се са Радио Темишвара може чути програм на српском језику.
Градови побратими највише сарађују у области културе. Бројне манифестације одржавају се у оба града, а на којима наступају музичари, уметници и културни радници из оба братска града.
Најпознатији је свакако Revolution festival, који се већ годинама уназад одржава у Темишвару у организацији новосадске EXIT фондације, и који окупља и музичаре и омладину из братских градова.
Занимљив је податак да је и Темишвар, заједно са нашим градом проглашен за Европску престоницу културе за 2021. годину, и да су у плану били многобројни заједнички пројекти.
Они су требали да се одржавају у братским градовима у сврху реализације престижне културне титуле.
Међутим, како је због епидемијске ситуације са коронавирусом, дошло до померања целокупне организације, наш град је постао Европска престоница културе 2022. године.
Ово померање задесило је и Темишвар, којем jе ова престижна титула додељена ипак за 2023. годину, па су се градови побратими нажалост разишли у реализацији манифестација у сврху Европске престонице културе.
Осим у области културе, пријатељство братских градова је остварено и кроз узајамне сусрете ученика, студената, спортиста и привредника из братских градова. На овај начин је остварена сарадња у области образовања, спорта и економије.
Шта обићи уколико вас пут нанесе у братски Темишвар?
Пре свега, треба знати да Темишвар није уопште далеко од Новог Сада, да је удаљеност братских градова 144 км, и да се аутом стиже у овај град за нешто више од два сата вожње.
Темишвар је трећи град по величини у Румунији, са око 320.000 становника. Лежи на реци Бегеј, иако је име добио по реци Тамиш, која је раније пролазила овим градом.
Темишвар често називају и Малим Бечом, с обзиром на архитектуру која доминира његовим центром, а који је последица утицаја који су Хабзбурзи оставили на овај град.
Центар Темишвара чине три трга: Трг победе, Трг уједињења и попут новосадског – Трг слободе, а на којима се налазе најзначајније знаменитости овог града.
Трг победе окружује Румунска саборна црква Банатске митрополије и здање Опере, саграђене у 19. веку. На тргу се налази копија статуе вучице са Ромулом и Ремом, коју је овај град добио на поклон од града Рима.
Трг уједињења оивичен је импозантном грађевином Српске саборне цркве и Владичанским двором, и представља седиште Епархије темишварске Српске православне цркве.
Ова здања су саграђена средином XVIII века.
Такође, овај трг окружују и бројне палате, које осликавају дух старог времена, а међу којима се својом лепотом посебно издваја Барокна палата.
Палата је некадашње седиште Српске Војводине, и касније Војводства Србије и Тамишког Баната, а данас је претворена у Музеј уметности.
Трг слободе, као и у нашем граду, краси Градска кућа. Средиште трга испуњено је статуама.
Осим својим културно – историјским благом, Темишвар плени и природним лепотама.
У граду се може уживати и кроз панорамско разгледање, пловидбом Бегејом. Такође, својом лепотом плене и зелене градске оазе, попут Ботаничке баште и Парка ружа, који дају посебан шарм овом граду.
Можда ће најлепши осећај приликом посете овом граду побратиму бити то што ћете готово сигурно у Темишвару чути наш језик, и биће вам јасно да ово пријатељство градова и народа свакодневно живи на улицама овог града.
Преузмите андроид апликацију.