Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Upoznajmo gradove pobratime Novog Sada – Norič

Norič je jedan od najbolje očuvanih srednjovekovnih gradova Engleske. Nalazi se u istočnoj Engleskoj, administrativni je centar grofovije Norfolk, sa oko 135.000 stanovnika. Od glavnog grada, Londona, deli ga svega dva sata vožnje vozom, dok je od Novog Sada udaljen oko 2200 km.
Foto: Wikimedia Commons/Andrew Hurley

Norič je sve do industrijske revolucije bio drugi najveći i najrazvijeniji grad u Engleskoj, posle Londona.

Sa industrijskom revolucijom, koja ga je zaobišla, i ubrzanim razvojem Mančestera, Liverpula i Birmingema, ovaj gradić gubi na ekonomskom značaju i poziciji. Ali upravo to je i doprinelo da očuva svoje istorijsko nasleđe i duh starog vremena do današnjih dana.

Foto: Wikimedia Commons/Tanya Dedyukhina
Poput Novog Sada, simbol grada Noriča je tvrđava. Na brdu u samom centru grada smeštena je kamena tvrđava- zamak, sa koje se pruža impozantan pogled na ceo grad.
Foto: Wikimedia Commons/John Fielding

Tvrđava je sagrađena oko 1100. godine, i služila je prvobitno za smeštaj vlastele. Kasnije, u 14. veku namena joj je promenjena i postaje zatvor sa tamnicama. Tek 1894. godine dobija današnju namenu, i postaje muzej.

Foto: Wikimedia Commons/Juha Agren

Grad krase 33 srednjovekovne crkve, ali je najpoznatija i najlepša svakako 900 godina stara katedrala u srcu grada. Ova katedrala predstavlja jednu od najočuvanijih normanskih građevina na Engleskom tlu.

Foto: Wikimedia Commons/Sumit Surai

Katedralu građenu u romanskom stilu krasi 96 metara visok toranj, svod oslikan sa preko 1000 srednjovekovnih skulptura i najveće manastirske odaje u čitavoj Engleskoj.

Foto: Wikimedia Commons/Poliphilo
Norič predstavlja divan spoj istorijskog i modernog u jednom, što se u punom sjaju može doživeti šetnjom kroz pešačku zonu u njegovom centru.

U šarmantno povezanim uskim ulicama, sa očuvanim i zadivljujućim primerima zgrada i kuća bogatih trgovaca iz nekih davnih vremena, skladno su se isprepletali brojni moderni kafići i restorani.

Foto: Pixabay/diego_torres

Posebno mesto zauzima Brdo brestova, kaldrmna brdovita ulica, koja vas vodi kroz istoriju ovog gradića.

Iako više ne poseduje nijedno brestovo drvo, zbog svoje lepote predstavlja možda najfotografisaniji deo Noriča.

Foto: Unsplash/Tom Juggins

Jedna od najstarijih i najpoznatijih tržnica na otvorenom u Engleskoj nalazi se upravo ovde.

Market je prepoznatljiv po prugastim krovovima kioska, ispod kojih se prodaje gotovo sve – od voća, povrća i drugih prehrambenih proizvoda, do odeće, i naravno brze hrane.

Lokalci tvrde da je neizostavni deo posete tržnici degustacija čipsa, koji se prodaje u kornetima, obilno posoljenog i prelivenog sirćetom, uz koji odlično ide – naravno pivo.

Foto: WikimediaComonns/Poliphilo

Ovaj grad je i istaknut kulturni i univerzitetski centar istočne Engleske.

Pored brojnih muzeja i galerija koje ga krase, u njemu se nalazi i jedna od najvećih javnih biblioteka u Engleskoj, ujedno i ponos Noriča – Forum.

Verovatno je i to jedan od razloga zašto je ovo prvi engleski grad proglašen za Uneskov grad književnosti.

Foto: Wikimedia Commons/user:geni

Norič je i sedište Univerziteta Istočne Anglije, na kojem je diplomirao i Nobelovac Kazuo Išiguru, dobitnik ove nagrade za književnost 2017. godine.

Univerzitet  poseduje odlično razvijen kampus, u okviru kojeg se nalazi i Centar za vizuelne umetnosti.

Foto: Wikimedia Commons/John Fielding
Kako su povezani Novi Sad i Norič?

Iako prvi podaci o međusobnoj saradnji gradova datiraju iz 1960. godine, za bratimljenje Novog Sada i Noriča zaslužno je Društvo prijateljstva Norfolk/Norič – Novi Sad, osnovano 1985. godine.

Organizovanim posetama, razmenama učenika i nastavnika, koncertima i pružanjem nesebične pomoći, udruženje je još više približilo gradove i doprinelo formalizovanju saradnje dva grada 1989. godine, kada je potpisana Povelja o bratimljenju.

Najzaslužniji članovi ovog udruženja svakako su građani Noriča, bračni par Piter i Dajana Bekli.

Beklijevi su iz Noriča dopremali humanitarnu pomoć Crvenom krstu Novog Sada, štićenicima Doma u Veterniku, donosili su medicinski i sanitetski materijal za zdravstvene ustanove na nivou Grada, kao i specijalna pomagala za Školu za osnovno i srednje obrazovanje „Milan Petrović“.

Čak i za vreme devedesetih godina prošlog veka, dok su mnogi odlazili odavde, oni nisu posustali i svojim kombijem su dolazili za Novi Sad, noseći pomoć.

Zbog svega učinjenog, sa željom da iskaže zahvalnost, Grad Novi Sad je 1993. godine proglasio Pitera i Dajanu Bekli počasnim građanima.

Korak više načinjen je 2020. godine, kada je Skupština Grada Novog Sada odlučila da produžetak Ulice sunčanog keja, kao nastavak šetališta, dobije ime Ulica Dajane Bekli, po preminuloj humanitarki i počasnoj građanki našeg grada.

Čvrste međusobne veze građana dva grada, približile su gradove i do današnjeg dana u mnogim oblastima ostvarena je vrlo plodonosna saradnja bratskih gradova.

Budući da su i Norič i Novi Sad smešteni na plodnom zemljištu, sa razvijenom prehrambenom industrijom, razvila se uspešna saradnja Instituta za ratarstvo i povrtarstvo i instituta John Innes iz Noriča.

Saradnju su ostvarili i vatrogasna udruženja bratskih gradova, koja realizuju i uzajamne obuke.

S obzirom da su oba bratska grada i kulturni centri, saradnju su ostvarili i muzičari i umetnici iz Novog Sada i Noriča.

Umetnici iz oba grada izlagali su svoje fotografije i radove u bratskom gradu. Poznato je da su grupe iz Noriča nastupale godinama na EXIT festivalu.

Posebno je značajno pomenuti saradnju muzičkih škola iz bratskih gradova, koje uspešno sarađuju kroz programe razmene učenika i nastavnika, i organizovanje zajedničkih projekata i koncerata.

Kroz ovu saradnju, povezale su se i Ekumenska organizacija i noričke crkve.

Članovi Društva prijateljstva bratskih gradova su znali koliko Novosađanima znače mostovi, i kakvu simboliku oni za nas imaju.

Na njihovu inicijativu, u Noriču je 2001. godine izgrađen Most prijateljstva, koji nosi ime Novi Sad.

Ovaj pešačko- biciklistički most, postavljen preko reke Vensum, izrađen je po uzoru na naš Most slobode, i pravi je dokaz bliskosti dva grada i njihovih građana.

Foto: Wikimedia Commons/Bob Jones

Novi Sad, pored svog mosta, u Noriču ima i svoju baštu, u porti jedne noričke katedrale.

Mnogo je toga zajedničko za bratske gradove, od gradskih simbola, do bogate istorije i nasleđa, kao i kulturno- umetničkog i univerzitetskog života i razvoja.

Iz svega toga treba izdvojiti ono što se nebrojano puta moglo čuti prilikom uzajamnih susreta građana iz bratskih gradova, a to je neprocenjiv osećaj da se u bratskom gradu osećaju kao kod svoje kuće.

Upoznajmo gradove pobratime Novog Sada − Dortmund

Preuzmite androidaplikaciju.